Kogo stać na kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności kredytowej

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/PhotoMIX-Company Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

Zdolność kredytowa Polaków spadła prawie o połowę! Kogo stać na kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności

2022-06-14 19:46

Średnia zdolność kredytowa w I kw. 2022 r. rodziny z dwójką dzieci spadła o 56 proc. rdr. Pary bez dzieci straciły 46 proc. zdolności kredytowej sprzed roku, a single 44 proc. - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Polacy wstrzymują się z zakupem mieszkania na kredyt, bo większości nie stać na kredyt hipoteczny. Co dalej? Czy w końcu pęknie bańka na rynku nieruchomości i ceny mieszkań spadną? Jak sprawdzić zdolność kredytową? Z pomocą przychodzi kalkulator zdolności kredytowej

Spadek zdolności kredytowej Polaków o 50 proc. rdr. Problemy z wzięciem kredytu hipotecznego

Według autorów raportu po zeszłorocznym boomie na zakup mieszkań nie ma dziś śladu, a osoby, które chcą kupić mieszkanie na kredyt, muszą podjąć znaczny wysiłek, by zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. "Jest to niewątpliwie największy spadek zdolności kredytowej, z jakim mieliśmy do czynienia na rynku. Patrząc na aktualne ceny nieruchomości, oznacza to, że Polacy, którzy chcą nabyć mieszkania, muszą posiłkować się gotówką, szukać tańszych mieszkań, np. na obrzeżach miast, lub wstrzymać się z zakupem" – wskazała Katarzyna Głogowska z Credipass.

Dodała, że rozwiązaniem jest także, na ile to możliwe, zwiększenie swojej zdolności kredytowej.

Sprawdź swoją zdolność kredytową! Skorzystaj z Kalkulatora Kredytowego

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Kalkulator zdolności kredytowej

Przypomniała, że zazwyczaj banki proszą o zaświadczenie o dochodach z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy. "Rozwiązaniem jest więc poszukanie dodatkowego zatrudnienia czy staranie się o podwyżkę. Nie bez znaczenia jest także rodzaj umowy, jaką posiadamy z pracodawcą, a także miejsce zatrudnienia" - wskazała. Pośrednicy z Metrohouse zwrócili uwagę, że klienci dość znacząco weryfikują swoje możliwości zakupowe.

"Przede wszystkim decydują się poszukiwać mieszkania w lokalizacjach uważanych za tańsze – zwykle są to osiedla znacznie oddalone od centralnych rejonów miast, ze słabszym i dłuższym dojazdem, gorszą infrastrukturą. Coraz częściej wybierane są lokalizacje podmiejskie, w miastach poza metropolią, gdzie różnice w cenach bywają dość znaczące przy podobnym standardzie substancji mieszkaniowej" - wskazali.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Brak zdolności kredytowej - zmiany na rynku nieruchomości

Dodali, że inni próbują poszukiwać mieszkania w podobnej lokalizacji, ale znacząco obniżają wymagania dotyczące standardu. Biorą pod uwagę rodzaj budownictwa, który dotychczas odrzucali, lub są w stanie zaakceptować remont lokalu, podczas gdy pierwotnie ich poszukiwania opierały się wyłącznie na lokalach do zamieszkania od ręki.

"Prawie wszyscy klienci kredytowi, którzy nadal poszukują mieszkania do zakupu, weryfikują też wymagania co do wielkości lokalu" - ocenili eksperci.

Najnowsze