Anna Moskwa

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/Reporter Anna Moskwa

Rząd dopłaci nam do węgla. Cena gwarantowa węgla to 966 zł

2022-06-14 15:12

Czy to koniec widma zimowej drożyzny? Rząd przyjął ustawę, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Cena gwarantowana dla klientów indywidualnych na poziomie 996 zł. - Żeby wyrównać ceny dla mniej zamożnych, zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które importują węgiel - zapowiedziała minister Anna Moskwa.

Gwarantowana cena węgla

Wygląda jednak na to, że na zimę nie będziemy musieli wybierać między bankructwem lub bezlitosnym mrozem. Rząd przyjął ustawę, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Jak poinformowała minister Anna Moskwa, cena węgla gwarantowana dla zwykłych ludzi będzie na poziomie 996 zł. Oznacza to, że za tę cenę pojedyncze gospodarstwo domowe bedzie mogło zakupić trzy tony węgla.

"Dzisiaj na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. (...) Dlatego zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest na dzisiaj 996 zł, to jest ta cena średnia według danych GUS za poprzedni rok" - powiedziała Moskwa.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Nie będzie pieniędzy do ręki

Dodała, że jest to poziom cenowy z krajowego wydobycia m.in. w sklepie PGG.

Odpowiadając na pytania o dopłaty do węgla, szefowa MKiŚ wyjaśniła podczas wtorkowej konferencji, że rozwiązanie to odnosi się przede wszystkich węgla importowanego po 16 kwietnia.

- Nie będzie to pieniądz dawany do ręki obywatelowi - zaznaczyła minister Moskwa. Wyjaśniła, że z dopłaty będzie można skorzystać kupując węgiel w składzie prywatnym, który przystąpił do programu, lub zamawiając go przez sklep PGG. Tam trzeba będzie przedstawić zaświadczenie z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, co "daje prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie w limicie do 3 ton".

Jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd przeznaczy na pomoc dla indywidualnych odbiorców węgla 3 mld zł, a maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

Na stronie KPRM podano też, że firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po cenie nie wyższej niż 996 zł za tonę brutto.

Dodano, że rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń SA. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

 Jak wskazano w komunikacie, warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Sonda
Czy obawiasz się dalszego wzrostu cen węgla?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze