Małopolanie muszą polować na węgiel. To jak trafić szóstkę w Totolotka

i

Autor: lukaszdylka/cc0/pixabay We wtorek po posiedzeniu rządu zostanie przedstawiony pakiet wsparcia, który m.in. skróci łańcuchy dostaw węgla

„Węgiel zapewnimy, gazu nie zabraknie”. Minister Moskwa składa obietnice

2022-06-13 8:44

"Chcemy, aby cena węgla dla gospodarstw domowych spadła do około 1 tys. zł za tonę" - mówi minister klimatu Anna Moskwa w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". Jednocześnie wiceszefowa resortu rozwoju Olga Semeniuk powiedziała w poniedziałek w Polskim Radiu 24, że we wtorek po posiedzeniu rządu zostanie przedstawiony pakiet wsparcia, który m.in. skróci łańcuchy dostaw węgla. "Węgiel zapewnimy, gazu nie zabraknie" - zapewniła minister Moskwa.

Co zrobić, by Polacy płacili mniej za węgiel?

- Chcemy działać dwutorowo. Pierwszy cel, to większa podaż - powiedziała w rozmowie z "DGP" minister Anna Moskwa tłumacząc, jak rząd chce doprowadzić do tego, by Polacy płacili za węgiel tyle, ile przed wojną na Ukrainie. - Koordynacja działań międzyresortowych ma pomóc w zwiększeniu wydobycia polskiego węgla. Jednocześnie sprowadzamy większe ilości z zagranicy. Część trafi do elektrociepłowni, a część do prywatnych odbiorców, jest to istotne wyzwanie, bo nikt nigdy na taką skalę nie sprowadzał takich ilości węgla morzem do Polski - stwierdziła minister.

Drugim wyzwaniem, według minister, są ceny węgla, które - jak mówiła - "poza internetowym sklepem Polskiej Grupy Górniczej zdarza się, że są bardzo wysokie, gdyż prywatni odbiorcy muszą płacić od 2,5 tys. do 3 tys. zł za tonę węgla". - Chcemy by ta cena spadła do ok. 1 tys. zł - zadeklarowała.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Czy jesienią nie zabraknie gazu?

Moskwa, pytana, czy jesienią nie zabraknie gazu oraz czy będą kolejne podwyżki, odpowiedziała, że "z gazem mamy inną sytuację, wiele kontraktów zawarliśmy już wcześniej". "Dziś priorytetem dla nas są kontrakty na Baltic Pipe, bo umowy na LNG mamy od dawna. PGNiG rozmawia o kontraktach w normalnym trybie, bez nadzwyczajnych działań, choć awaryjnie rozmawia także z partnerami z Południa. Cena gazu będzie potem uśredniona" - poinformowała.

Po uwadze "DGP", że Baltic Pipe ruszy pełną parą od października, minister została zapytana, czy nie będzie kłopotów z gazem w tym roku, mimo napełnionych rezerwami magazynów. "Nie ma takiego ryzyka. Ponadto magazyny w czasie zimy są tylko częściowo opróżniane, nigdy całkowicie" - odpowiedziała.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

"Wyłączenie" pośredników w handlu węglem

Wiceszefowa resortu rozwoju Olga Semeniuk w poniedziałkowej rozmowie w Polskim Radiu 24 przypomniała, że we wtorek po posiedzeniu rządu zostanie przedstawiony pakiet wsparcia, który m.in. skróci łańcuchy dostaw węgla. - Jutro po Radzie Ministrów zostanie przedstawiony przez rząd pakiet wsparcia, który z jednej strony nie będzie podbijał inflacji, a z drugiej strony skróci łańcuchy dostaw - powiedziała Semeniuk.

Jak dodała, kluczowe będzie "wyłączenie" pośredników w handlu węglem, "którzy zarabiają gigantyczne marże na cenach węgla, i logistyka, która będzie rozproszona równomiernie w poszczególnych regionach Polski jest bardzo ważna, duży nacisk na to kładziemy". Semeniuk zwróciła uwagę, że "strach napędza popyt na dany produkt czy usługę", co sprawia, że "pompujemy i dotujemy pośredników". - Chcemy spuścić te ceny do cen, które były przed tym okresem 3000 zł za tonę, czyli tutaj mówimy o ok. 1000 zł - zapowiedziała.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki