Jeśli z powodu swojej choroby nie możesz pracować, ale po ukończeniu rehabilitacji masz szansę na powrót do pracy, możesz pojechać na bezpłatny turnus rehabilitacyjny ZUS. O wyjazd do sanatorium możesz również starać się, gdy choroba jeszcze w pracy ci nie przeszkadza, ale nie leczona może w przyszłości uniemożliwić jej wykonywanie.
Kto może skorzystać z darmowego sanatorium z ZUS?
Z programu rehabilitacji możesz skorzystać, jeśli jesteś zagrożony utratą zdolności do pracy i jest szansa, że ją odzyskasz po rehabilitacji. Dodatkowo musisz spełnić jeden z poniższych warunków:
- * jesteś ubezpieczony w ZUS (pracujesz zawodowo),
- * pobierasz zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- * pobierasz rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.Z rehabilitacji możesz również skorzystać, jeśli:
- * podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywasz, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę,
- * starasz się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Wniosek o rehabilitację w ZUS. Jak złożyć?
Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (Wniosek PR-4) wypełni lekarz, u którego się leczysz. Wniosek może być również wystawiony na dowolnym formularzu. Wniosek złóż w dowolnej placówce ZUS. Na badanie u lekarza orzecznika zabierz przygotowaną dokumentację z leczenia. Ważne! Lekarz może wystawić Ci wniosek o rehabilitację w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takiego wniosku nie musisz zanosić osobiście. Lekarz prześle go elektronicznie do ZUS.
Orzeczenie i skierowanie na rehabilitację
Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS: po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia. Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, otrzymasz skierowanie.
Jak długo trwa rehabilitacja i ile kosztuje?
Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu z informacją o stanie zdrowia. ZUS pokrywa koszty rehabilitacji: leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. ZUS zwraca też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszkasz, do/z ośrodka rehabilitacyjnego. ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Zawiera umowy z ośrodkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych.
Jakie schorzenia możesz rehabilitować
Możesz być skierowany na rehabilitację w systemie: stacjonarnym (pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym) w przypadku schorzeń:
- narządu ruchu
- narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa)
- układu krążenia
- układu oddechowego
- psychosomatycznych
- onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego
- narządu głosu
ambulatoryjnym (codziennie dojeżdżasz na rehabilitację w wyznaczonych godzinach) w przypadku schorzeń:
- narządu ruchu
- układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie.
Ważne!
Przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego od 28 marca 2022 roku nie musisz wykonywać już testu w kierunku SARS-CoV-2.