Dodatek osłonowy ratuję domowe budżety

i

Autor: Shutterstock

Dodatek osłonowy ratuje domowe budżety. Ile wynosi, komu przysługuje, jak go otrzymać?

Dodatek osłonowy za prąd i gaz to świadczenie jednorazowe wypłacane w dwóch ratach. Miesięcznie wynosi ok. 33-42 zł. Pieniądze przyznawane są bez względu na to, ile płacimy za prąd czy gaz. Słabo zarabiającym lub mającym na utrzymaniu liczną rodzinę te pieniądze po prostu się należą! Dlatego nie zwlekaj i złóż wniosek o dodatek!

Dopłata do prądu? Dla kogo dodatek osłonowy?

Mimo, że 4 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa o dodatku osłonowym, nadal mówi się o rekompensatach – za prąd, gaz itd. Nie ma rekompensat. Ten pomysł, szeroko omawiany, nie wypalił. Zamiast rekompensat za to i owo, mamy jeden, zbiorczy, dodatek osłonowy. Aby go dostać, rodzina nie musi płacić wyjątkowo dużo za prąd czy za gaz. To w przypadku dodatku osłonowego nie ma znaczenia. Ma natomiast znaczenie dochód osoby lub rodziny ubiegającej się o ten dodatek. W tym wypadku kryterium dochodowe oznacza, że aby dostać dodatek, średni miesięczny dochód przypadający na członka rodziny nie może być większy:

 • od kwoty 2100 zł w przypadku osoby prowadzącej gospodarstwo w pojedynkę,
 • a od 1500 zł w przypadku rodziny złożonej z kilku osób.

Bardzo istotne jest to, że wysokość dodatku jest uzależniona od liczby osób w rodzinie. Poniżej zostały podane kwoty dodatków dla rodzin mniejszych i większych, prowadzących wspólne gospodarstwo:

 • jedna osoba dostanie 400/500 zł (na rok, w dwóch ratach płaconych co pół roku), jeśli spełni kryterium dochodowe,
 • gospodarstwo 2-3 osobowe dostanie 600/750 zł,
 • gospodarstwo 4-5 osobowe dostanie 850 zł/1062,50 zł,
 • gospodarstwo, w którym jest 6 i więcej osób dostanie 1150 zł/1437,50 zł.

Jeżeli ze względu na niespełnienie kryterium dochodowego nie kwalifikujesz się do dodatku osłonowego, możesz podpisać korzystniejszą umowę na sprzedaż energii elektrycznej. Najpierw powinieneś porównać oferty sprzedawców prądu dla odbiorców indywidualnych i wybrać najtańszego spośród nich. Następnie trzeba wypowiedzieć umowę z dotychczasowym dostawcą energii a potem podpisać nową umowę.

Dla kogo są rekompensaty za prąd?

Nie ma rekompensat za prąd. Jest jeden dodatek osłonowy, płacony z okazji horrendalnych podwyżek cen prądu, gazu i artykułów spożywczych. Nie jest to ani dopłata do prądu, ani rekompensata za prąd. To dodatek za to, co się dzieje i przez co ludzie o najniższych dochodach, po opłaceniu prądu, gazu, innych mediów, na jedzenie mają już niewiele i drugą połowę miesiąca starają się przeżyć nie mając pieniędzy.

Żeby otrzymać dodatek osłonowy, nazywany z przyzwyczajenie rekompensatą za prąd czy gaz lub dopłatą do prądu, należy spełniać kryterium dochodowe. Nikt nie będzie sprawdzał, ile zapłaciliśmy za prąd czy gaz.

Dokumenty do dodatku osłonowego w 2022 r:

 • Wniosek o dopłatę do prądu to po prostu wniosek o dodatek osłonowy. Ma aż 10 stron, ale jego wypełnienie jest proste.
 • Wniosek o dodatek osłonowy możesz złożyć w swojej gminie lub elektronicznie.
 • W przypadku wysyłania wniosku przez internet potrzebny ci jest Profil Zaufany.

Po zalogowaniu na stronie Mój Gov trzeba wybrać opcję „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”, a wypełniony wniosek dodać w załączniku.

Można też zrobić to inaczej:

 • najpierw z listy na stronie internetowej wybiera się Urząd Gminy, do którego składa się wniosek,
 • następnie trzeba zaznaczyć „wniosek” w polu „Rodzaj pisma”,
 • w polu „Tytuł pisma” wpisuje się: „Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego”,
 • w polu „Treść pisma” można napisać kilka zdań dotyczących wniosku,
 • wypełniony wniosek dodaje się w załączniku i wysyła się,
 • teraz wystarczy czekać na rozpatrzenie wniosku.

WAŻNE: informacja o przyznaniu dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji. Wymaga jej odmowa przyznania świadczenia.

e–Polska OZE

Do kiedy wniosek o dodatek osłonowy?

Wniosek o dodatek osłonowy można jeszcze złożyć w ciągu paru nadchodzących miesięcy. Ostateczny termin to 31 października 2022. Dokumenty wysłane lub dostarczone osobiście w późniejszym terminie nie będą rozpatrywane.

Kto może złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy dotyczy gospodarstw domowych. Dopłatę może dostać tylko jedna osoba z gospodarstwa. Jeżeli dokumenty złoży więcej osób, pieniądze zostaną wypłacone na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”.

Ważne: jeśli jesteś właścicielem kilku lokali, nie możesz ubiegać się o więcej niż jedno dofinansowanie.

W skład gospodarstwa domowego wchodzą osoby, które w nim mieszkają. Dlatego osoby, które wynajmują mieszkanie też mogą ubiegać się o przyznanie dodatku osłonowego.

Obliczanie dochodu do (internetowego) kalkulatora dodatku osłonowego, (np. na stronie www.rachuneo.pl/dodatek-oslonowy):

Przy obliczaniu dochodu do kalkulatora dodatku osłonowego ważna jest data złożenia wniosku.​

 • jeżeli złożyłeś wniosek przed 31 lipca 2022 r. – wykorzystaj dochód z 2020 roku. ​
 • jeżeli złożyłeś wniosek po 31 lipca 2022 r. – wykorzystaj dochód z 2021 roku. ​

Weź pod uwagę dochód netto. ​Od ostatecznej kwoty odejmij alimenty na rzecz innych osób (jeżeli takie płacisz) oraz przychody ulegające opodatkowaniu na zasadach określonych. ​

Wypełniając wniosek nie musisz samodzielnie liczyć dochodu. Urzędnicy zrobią to za ciebie.

Sonda
Czy dodatek osłonowy będzie istotny w Twoim budżecie domowym?

Wypłata dodatku osłonowego. Sprawdź terminy

Gospodarstwo domowe, które złożyło wniosek w styczniu 2022 r., otrzyma dodatek osłonowy w dwóch równych ratach: pierwszą w marcu, drugą w grudniu. W przypadku gospodarstwa domowego składającego dokumenty później, całe dofinansowanie zostanie mu przyznane w grudniu.

Najwyższy dodatek osłonowy w 2022 r.:

Największa kwota dodatku przysługuje gospodarstwom domowym wieloosobowym (złożonym z 6. lub więcej osób), które nie przekraczają kryterium dochodowego.

Dodatek wyższy o 25 proc. jest wypłacany wtedy, gdy gospodarstwo domowe jest ogrzewane głównie: kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią, kuchnią węglową lub piecem kaflowym na paliwo stałe, zasilanymi węglem lub paliwami węglopochodnymi. Jak wyjaśnił rząd, ustalenie w tym wypadku wyższej kwoty dodatku osłonowego wynika z tego, że ceny węgla szybko rosną.

Masz ogrzewanie zasilane węglem i nie złożyłeś wniosku?

Możesz zrobić to teraz. Jeśli spełnisz kryterium dochodowe, twój dodatek osłonowy będzie wyższy. Jeżeli twoja rodzina jest duża, możesz dostać nawet ponad 1400 zł.

Nie martw się o to, że nie masz wpisu źródła ogrzewania w gospodarstwie domowym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Od zgłoszenia do CEEB do wpisu mija nawet pół roku. Dlatego zmieniono wymogi i dzisiaj nie musisz już mieć wpisu źródła ogrzewania do CEEB. Wystarczy samo zgłoszenie do tej instytucji.

Założenia i rzeczywistość

Chociaż przy ustalaniu dodatku osłonowego założono, że ma on pomóc gospodarstwom domowym zaspokoić podstawowe potrzeby, np. pokryć część kosztów energii, to w praktyce możemy wydać te pieniądze na co chcemy.

Listen to "Polacy zadłużają się na potęgę. Prawie 2,5 miliona osób jest winnych już ponad 45 miliardów zł." on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany