materiały prasowe podatki

i

Autor: materiały prasowe Polski Ład 2.0 coraz bliżej

Zmiany w podatkach. Sejm zgodził się na obniżkę PIT. Czy prezydent zdąży przed 1 lipca?

2022-06-10 15:28

Czekają nas zmiany w podatkach? Prace nad projektem Polski Ład 2.0 są już na finiszu. Wczoraj (10.06) Sejm przegłosował większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co może oznaczać obniżkę PIT z 17 do 12 proc. Teraz ustawa ma trafić na biurko prezydenta. Czy prezydent zdąży podpisać ją przed 1 lipca?

Zmiany w podatku liniowego, ryczałcie i karcie podatkowej

Uchwalona 12 maja przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że od 1 lipca br. stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Dla niektórych przedsiębiorców wprowadzone zostanie odliczenie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

 Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). Rozwiązanie dotyczy w sumie 1,4 mln podatników.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Ustawa likwiduje także ulgę dla klasy średniej, choć osoby, dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy między podatkiem należnym a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem tzw. ulgi dla klasy średniej.

Marcin Klucznik - Pieniądze to nie wszystko - Atak drożyzny. Kto za nią odpowiada?

Ważne zmiany ws. pracy na emeryturze

Nowe regulacje mają też rozwiązać problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie. Chodzi o osoby, które mają np. kilka umów o pracę albo łączą pracę z emeryturą. Po zmianach, od 1 stycznia 2023 r. będą one mogły upoważnić nawet trzech płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę 3,6 tys. zł). W przypadku jednej umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł miesięcznie, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł.

Sonda
Czy wynagrodzenia powinny być jawne?

Prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy. Po podpisaniu ustawy prezydent zarządza jej ogłoszenie, którego dokonuje prezes Rady Ministrów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze