Andrzej Duda

i

Autor: JAKUB SZYMCZUK/ KPRP 52 proc. badanych pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy

Niższy PIT - wyższe zarobki Polaków. Prezydent Duda podpisał ustawę. Sprawdź o ile wzrośnie Twoja pensja

2022-06-14 12:26

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację! Od lipca ruszy "Polski Ład 2.0". PIT zostanie obniżony z 17 proc. do 12 proc. Zmiany podatków wpłyną na pensje i zarobki Polaków będą wyższe. Jak zmienią się pensje osób otrzymujących najniższe wynagrodzenie? Czy na podwyżkę pensji może liczyć klasa średnia oraz osoby zarabiające najwięcej w Polsce?

Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą stawkę PIT

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada obniżenie stawki PIT dla pierwszego progu podatkowego (roczne zarobki do 120 tys. zł) z 17 proc. do 12 proc. Nowe prawo miało na celu poprawić błędy Polskiego Ładu, dlatego też wraz z prowadzeniem obniżki podatków, została usunięta ulga dla klasy średniej. W związku z tym, że projekt przeszedł przez parlament i został podpisany we wtorek przez prezydenta, przepisy wchodzą w życie już od 1 lipca.

- Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - podała Kancelaria Prezydenta RP.

Obniżka PIT z 17 proc. do 15 proc. Ile zyskamy?

Usuwając ulgę dla klasy średniej, ministerstwo finansów gwarantowało, że nikt na zmianie nie straci. Osoby, które mimo zmiany przepisów miałyby być stratne, zostaną wyłapane przez system i ich podatek za 2022 rok zostanie policzony na korzystniejszych dla niego zasadach.

O ile wzrośnie wynagrodzenie Polaków po zmianie PIT?

Ile można zyskać na obniżce PIT? Osoby, które zarabiają 2500 zł brutto miesięcznie nie odczują zmiany, bo ich zarobki nie przekraczają kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł rocznie), więc podatku dochodowego nie płacą i tak. Zmiana nie dotyczy także podatników wpadających w drugi próg podatkowy (czyli zarabiających ponad 120 tys. zł rocznie, czyli średnio 10 tys. miesięcznie). Jednak przy zarobkach np. 3600 zł brutto, zyskamy miesięcznie 162 zł więcej "na rękę". Dokładne wyliczenia przedstawiamy w poniższej galerii.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Poprawki Polskiego Ładu. Co jeszcze zawiera ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę?

W ustawie zdecydowano się również na przywrócenie zasad opodatkowania a 2021 roku dla osób samotnie wychowujących dzieci. Znów będzie można rozliczać się wspólnie z dzieckiem, ponadto zostanie podniesiony limit zarobków, które może uzyskać dziecko bez preferencji rodziców z 3089 zł do 16061,28 zł. W ustawie zwiększono również katalog dochodów dziecka nie wliczających się w opodatkowany dochód (np. renta rodzinna), zastosowanie będzie miała również kwota wolna od podatku. Tym samym rodzic, który zajmował się czwórką dzieci, będzie miał kwotę wolną od podatku wysokości 85 528 zł.

Ponadto w ustawie przywrócono przedsiębiorcom możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Z odliczenia skorzystają "liniowcy", którzy będą mogli obniżyć podstawę obliczenia podatku, ale odliczenie nie będzie mogło przekroczyć 8700 zł rocznie. Ryczałtowcy będą mogli pomniejszyć kwotę przychodów o 50 proc., a rozliczający się kartą podatkową o 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne w danym roku podatkowym.

Sonda
Popieracie Polski Ład?

W nowelizacji zmieniono również procent podatku jaki można przekazać na organizacje pozarządowe. Do tej pory było to 1 proc. obecnie stawka wynosi 1,5 proc.

Najnowsze