Kalkulator, rachunki

i

Autor: pixabay.com Jak podaje "DGP", wbrew deklaracjom resortu finansów płatnicy nie unikną biurokracji

Ta ustawa ma poprawić Polski Ład. Zmiana naliczania PIT od lipca. Kto zyska, a kto straci?

2022-05-19 17:09

Sejm uchwalił już ustawę, która ma poprawić Polski Ład oraz obniżyć podatek PIT od 17 proc. do 12 proc. oraz zlikwidować ulgę dla klasy średniej. Ustawa musi przejść jeszcze resztę ścieżki legislacyjnej, ale wiele wskazuje na to, że wejdzie w życie od 1 lipca. To oznacza, że zarobki wielu Polaków wciąż się zmienią, ze względu na obniżenie podatku, którzy płacą wszyscy mieszczący się w pierwszym progu PIT (do 100 tys. zł rocznie).

Od lipca w życie wejdzie obniżka PIT. Kto zyska, a kto straci?

W związku z obniżką podatku PIT Z 17 proc. do 12 proc. zmienia się również sposób obliczania zaliczek na PIT. Oznacza to, że od wejścia w życie ustawy (1 lipca), nasze miesięczne wynagrodzenia będą innej wysokości niż zwykle. W tej chwili kwota wynosi 5100 zł, ale po obniżeniu stawki PIT wyniesie 3600 zł. Co to oznacza w praktyce?

Jak tłumaczy ekspert Szymon Kwasigroch dla Strefy Biznesu podatnik, którego przychody nie przekroczą kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł), nie będzie miał obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu podatku dochodowego. Zdaniem eksperta najwięcej skorzystają na tym osoby, które zarabiają 10-12 tys. zł brutto miesięcznie, zaś pracownicy o niższych dochodach odczują tylko nieznaczny zysk. Stratni będą natomiast ci powyżej 20 tys. zł miesięcznie.

EKG 2022: Artur Soboń

Zmiany w PIT. Ile możesz zyskać?

Tak też do tej pory miesięczna zaliczka na podatek wynosiła 425 zł, co stanowiło 1/12 5100 zł (czyli rocznej zaliczki). Po jej pomniejszeniu będzie wynosić 300 zł. Ile zyskacie przy waszej płacy w związku ze zmianami podatkowymi, możecie sprawdzić w poniższej galerii.

Zmiany w Polskim Ładzie od 1 lipca. Obniżony PIT i usunięta ulga dla klasy średniej

Rząd zobowiązał się do naprawy błędów popełnionych w Polskim Ładzie, stąd też usunięcie skomplikowanej ulgi dla klasy średniej i zastąpienie jej niższym podatkiem PIT. Mateusz Morawiecki przyznał, że zmiany są związane są również z wojną na Ukrainie i jej skutkami gospodarczymi, celem obniżki opodatkowania jest zapewnienie Polakom zastrzyku gotówki. Więcej o planowanych zmianach przepisów podatkowych pisaliśmy tutaj.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze