Emeryci

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zdjęcie ilustracyjne

ZUS oddaje emerytom zaliczki na podatek dochodowy. Jak dostać pieniądze?

2022-02-10 7:41

Ponad 185 tys. emerytów i rencistów otrzymało już zwroty nadpłaconych w styczniu zaliczek na podatek dochodowy - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Łączna kwota tych zwrotów wyniosła blisko 18 mln zł. Co trzeba zrobić, by otrzymać te pieniądze?

Zwroty z ZUS dla seniorów

- Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920-12 800 zł, mają obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymują zwrot nadpłaconego podatku za styczeń – wskazała prezes ZUS.

Zwróciła uwagę, że ponad 185 tys. emerytów i rencistów, którym terminy płatności świadczeń przypadają na 1-go, 5-go, 6-go i 10-go dnia miesiąca, otrzymało już zwroty nadpłaconych w styczniu zaliczek na podatek dochodowy. - Łączna kwota tych zwrotów wyniosła blisko 18 mln zł - dodała prof. Uścińska.

Przypomniała przy tym, że terminy wypłaty dla kolejnych osób to 15, 20 i 25 dzień lutego tego roku. Aby otrzymać zwrot nie trzeba składać jakichkolwiek wniosków czy podań. Zwrot nastąpi w terminach wypłaty świadczeń w lutym. Jak podał ZUS, łącznie w lutym blisko 430 tys. osób otrzyma wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł.

Poranne Wyjce - Polski Ład

Szefowa Zakładu podkreśliła jednocześnie, że zdecydowana większość emerytów skorzysta na Polskim Ładzie. - To 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4920 zł brutto - wskazała. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Sonda
Czy Polski Ład póki co się sprawdza?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze