Najwyższe stopy procentowe w Europie
Eksperci zakładają, że RPP zdecyduje się na podwyżkę rzędu 75-100 pkt bazowych. Powód to szybko rosnąca inflacja. Według wstępnych danych GUS w maju wzrosła ona do 13,9 proc., poziomu najwyższego od marca 1998 r. Jak wskazuje portal 300gospodarka.pl wzrost stopy referencyjne do 6 proc. nie spowoduje natomiast, że polski bank centralny stanie się "liderem pod tym względem w Europie".
Najwyższe stopy procentowe pośród europejskich krajów ma Ukraina. "Ukraińska gospodarka jest demolowana przez rosyjską agresję. Bank Ukrainy robi, co może, by przyciągać jakikolwiek zagraniczny kapitał i utrzymać hrywnę na powierzchni" - podaje portal i dodaje, że Ukraińców "nie stać dziś na luksus prowadzenia klasycznej polityki pieniężnej".
Polecany artykuł:
Banki centralnych regionów
Jak podaje portal 300gospodarka.pl NBP "nie lideruje pod względem wielkości stóp nawet wśród banków centralnych regionu". "Wyższe stopy procentowe mieli zarówno Czesi, jak i Węgrzy. Nie licząc Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii, które są w strefie euro i stosuje zerową stopę Europejskiego Banku Centralnego" - czytamy.
Według portalu trzeba wziąć pod uwagę, że przed RPP najprawdopodobniej jest jeszcze kilka podwyżek stóp. "Bank Czech zbliża się już do końca cyklu. Może się więc okazać, że za kilka miesięcy wyprzedzimy i Czechów, i Węgrów pod względem skali zacieśnienia monetarnego" - podaje portal.