Pusty portfel

i

Autor: SHUTTERSTOCK Inflacja w Niemczech zwalnia

Chcesz podwyżkę? Pośpiesz się! Stagflacja zamrozi na długo pensje

2022-06-07 18:53

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska w rozmowie z radiową Jedynką przyznała, że walka z inflacją często prowadzi do spowolnienia gospodarczego, które z kolei wymaga interwencji państwa. Jak mówiła, „rząd musi poszukać nowej równowagi”. Jak wynika z danych GUS za maj w zestawieniu z majem 2021 roku inflacja niebezpiecznie zbliża się do 14 proc. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska mówiła, że walka z drożyzną może doprowadzić do spowolnienia.

Prognozy Banku Światowego

Przez najbliższe kilka lat światowa gospodarka będzie prawdopodobnie zmagać się ze stagflacją, czyli słabym wzrostem gospodarczym i wysoką inflacją - ocenił w nowej prognozie Bank Światowy. Instytucja obcięła prognozę światowego wzrostu gospodarczego na obecny rok z 4,1 do 2,9 proc. Bank szacuje, że polskie PKB wzrośnie o 3,9 proc.

"Nawet jeśli unikniemy globalnej recesji, ból stagflacji może trwać przez kilka lat, o ile nie dojdzie do znaczących wzrostów podaży" - napisał prezes Banku Światowego David Malpass we wstępie do nowej edycji wydawanego dwa razy w roku raportu Global Economic Prospects.

EKG 2022: Sebastian Skuza

Ryzyko stagflacji

- Pewne spowolnienie gospodarcze na pewno jest przed nami – uznała szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska. - W sytuacji inflacji, w sytuacji spodziewanego spowolnienia, musi poszukiwać pewnej równowagi. Cięć w programach nie będzie. Bo programy społeczne to jest bezpieczeństwo obywateli, dodatkowe zabezpieczenie ekonomiczne - dodała.

O ryzyko stagflacji w Polsce jeszcze w maju pytany był minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zdaniem polityka spowolnienie nam nie grozi, „gdyż przyczyny inflacji są zewnętrzne”.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Szanse na podwyżkę

– Przy stagflacji bardzo trudno o wynegocjowanie wyższych płac, a w warunkach wysokiej inflacji presja na to będzie duża – ocenił w programie "Money. To się Liczy" Piotr Kuczyński, analityk domu inwestycyjnego Xelion. Stwierdził, że tzw. recesja techniczna jest w Polsce nieunikniona.

- To jest chyba największy problem, inflacja będzie nas mocniej kąsała - dodał specjalista.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze