Piec węglowy

i

Autor: Shutterstock UE zakaże nie tylko kopciuchów! Masz piec na gaz, szykuj się na ogromny wydatek

UE zakaże nie tylko kopciuchów! Masz piec na gaz, szykuj się na ogromny wydatek

2022-06-07 14:30

Unia szykuje zakaz używania nie tylko pieców węglowych czy olejowych, ale i gazowych. To będzie korzystne dla środowiska oraz europejskiej niezależności od Rosji, ale dla Polski oznacza prawdziwą rewolucję. Co możemy zrobić przez pięć lat?

Unia Europejska zakaże pieców gazowych?

Komisja Europejska zaproponowała, aby do 2027 roku zaprzestać korzystania z pieca węglowego czy gazowego. Pakiet Fit for 55 zakłada, że w 2030 r. uda się zredukować emisję CO2 do 55 proc. Na chwilę obecną jednak nie wiadomo czy projekt faktycznie wejdzie w życie.

Czy Polacy będą musieli zamienić piece gazowe na pompy ciepła?

Według ekspertów Polacy powinni przygotować się do instalacji pomp ciepła, dzięki którym można ogrzać dom za pomocą energii z powietrza, wody czy z gruntu. Taka instalacja wiąże się z niemałym wydatkiem, co rząd powinien mieć na uwadze i zaproponować program wsparcia.

W rozmowie dla portalu Business Insider Adam Krajewski, dyrektor sprzedaży w firmie Vosti zapewnił, że eksploatacja pomp ciepła nic nie kosztuje, co więcej, jest całkowicie bezemisyjna. Powiedział, że rząd w ramach programu “Czyste powietrze” już oferuje wsparcie dla Polaków, którzy decydują się na instalację pomp ciepła.

Jak zauważa Adam Krajewski, unijne projekty obejmują nie tylko zakaz używania pieców węglowych, ale także instalację paneli fotowoltaicznych, które zgodnie z obowiązkiem, będą musiały zostać zainstalowane na wszystkich budynkach publicznych i komercyjnych o powierzchni ponad 250 m. kw. 

Zanim wejdą w życie nowe przepisy, w Polsce nie będzie można już korzystać z tzw. “kopciuchów”. Według danych, na chwilę obecną ok. 3 mln polskich domów czeka na wymianę pieców węglowych. - informuje portal Business Insider.

EKG 2022 Bartosz Józefiak

Potrzebne zmiany w celu ochrony środowiska

Jak tłumaczy Joanna Flisowska, ekspertka z Greenpeace nie ma innego drogi, by skutecznie chronić środowisko, ponadto dzięki temu rozwiązaniu Polska przestanie być już zależna od surowców z Rosji.

Sonda
Czy uważasz, że lepiej ogrzewać dom:
Listen to "Czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze