Piotr Patkowski

i

Autor: Wojciech Strozyk / Reporter Piotr Patkowski zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej

Wakacje kredytowe 2022. Wiceminister Patkowski podał konkretną datę

2022-06-07 13:07

Kiedy polscy kredytobiorcy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych?- W czwartek powinno się odbyć ostateczne głosowanie w Sejmie projektu dotyczącego wsparcia dla kredytobiorców, który zakłada m.in. wakacje kredytowe - zapowiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Wakacje kredytowe 2022

Wiceszef resortu finansów na antenie TVP 1 zapewnił, że ministerstwo od miesiąca prowadzi rozmowy z sektorem bankowym pracując nad projektem ustawy o wsparciu dla kredytobiorców. Dodał, że projekt musi przejść jeszcze przez sejmową komisję finansów i drugie czytanie, ale w czwartek powinien być on ostatecznie głosowany przez Sejm.

"Te rozmowy były bardzo trudne. Banki z wieloma założeniami tej ustawy się nie zgadzają, ale też muszę przyznać, że były to rozmowy konstruktywne i też sporo uwag takich technicznych czy formalnych banki zgłosi i my je wdrożyliśmy. Dzięki czemu te wakacje (kredytowe - PAP) będą lepiej stosowane" - wskazał.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Kwiatkowski: Pieniądze z KPO nam się po prostu należą

2 miliony Polaków skorzysta z wakacji kredytowych

Patkowski mówił, że ma nadzieję, iż banki jak najszybciej zaczną wdrażać rozwiązania ustawowe, czyli wakacje kredytowe oraz możliwość dopłat dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w największych kłopotach finansowych. Dodał, że oczekuje też od banków komercyjnych, iż śladem banków z udziałem Skarbu Państwu, zaczną podnosić oprocentowanie lokat. Resort finansów przekonuje, że dzięki nowym przepisom rząd pomoże finansowo około 2 mln Polaków, którzy z powodu inflacji mają problemy ze spłatą kredytów.

Zgodnie z projektem z wakacji kredytowych kredytobiorcy będą mogli skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku.

W projekcie znalazły się także rozwiązania, których celem jest zwiększenie wartości środków wpłacanych przez banki do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskutek tego budżet FWK zwiększy się do ponad 2 mld zł w 2022 r. i będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych.

Sonda
Czy w tym roku wyjedziesz na wakacje?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Zasady korzystania z programu

Aby móc skorzystać z FWK, trzeba spełnić jeden z warunków: co najmniej jeden z kredytobiorców musi mieć status bezrobotnego albo miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego muszą przekraczać 50 proc. miesięcznych dochodów, ewentualnie miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie może przekraczać w 2022 r. 1552 zł/os. w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1200 zł/os. w gospodarstwach wieloosobowych. Projekt przewiduje też od początku 2023 r. zmianę wskaźnika WIBOR na inny bardziej korzystny dla kredytobiorców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze