Kredytobiorco, sprawdź ile możesz zaoszczędzić dzięki wakacjom kredytowym

i

Autor: SE Kredytobiorco, sprawdź ile możesz zaoszczędzić dzięki wakacjom kredytowym

Wakacje kredytowe 2022 - ważna zmiana! Rządowa pomoc dla kredytobiorców. Kto skorzysta?

2022-05-18 13:06

Wakacje kredytowe 2022 - zmiana zasad. Wakacje kredytowe mają być częścią programu pomocy dla kredytobiorców, które zapowiedział rząd Mateusza Morawieckiego. Dzięki rozwiązaniu, kredytobiorcy będą w wyznaczonych miesiącach zwolnieni ze spłaty rat i choć będą musieli je zapłacić w innym terminie, to nie zostaną naliczone od nich odsetki. Do tej pory wakacje kredytowe były możliwe tylko wtedy, gdy zgodę na nie wyraził bank. Jednak gdy ustawa o pomocy kredytobiorcom wejdzie w życie, instytucje finansowe będą musiały dostosować się do nowych przepisów.

Wakacje kredytowe 2022 - zmiana zasad

Zapis o wakacjach kredytowych w zapowiedzianym wsparciu dla kredytobiorców będzie kosztował rząd ok. 3 mld rocznie. Założenie jest proste, jedna rata kredytu w kwartale roku 2022 i 2023 zostanie przesunięta do spłaty bez odsetek. Tym samym przez półtora roku (od lipca 2022 do grudnia 2023) kredytobiorcy nie zapłacą 18 rat, a jedynie 10, tym samym 8 miesięcy będzie bez liczone bez raty. Z początku rozwiązanie miało być dostępne dla każdego kredytobiorcy hipotecznego, który uzna, że wyższe raty pogorszyły jego sytuację życiową, ale ostatecznie zdecydowano się na zmianę zasad.

- W projekcie, który dziś wpłynął dziś do Sejmu jest jedna istotna zmiana/ograniczenie. Wakacje będą TYLKO na JEDNĄ umowę kredytową na mieszkanie, które zaspokaja WŁASNE potrzeby mieszkaniowe. Wcześniej-po prostu na kredyt hipoteczny - napisał na Twitterze ekonomista Rafał Mundry.

Wakacje kredytowe. Ile będzie można oszczędzić?

Ekonomista Rafał Mundry przedstawił na Twitterze swoje wyliczenia dotyczące możliwości wzięcia wakacji kredytowych, w systemie zapowiedzianym przez Mateusza Morawieckiego (tj. jedna rata w kwartale przeniesiona na koniec kredytu, a w 2022 roku dwie raty w kwartale). Kredytobiorcy w ciągu półtora roku, zapłacą nawet o kilkadziesiąt tysięcy rat mniej. Oczywiście pieniądze będą musieli zwrócić pod koniec kredytu, ale przedłużony okres spłaty nie będzie wiązał się z dodatkowymi odsetkami. Dokładne wyliczenia przedstawiamy w galerii.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Rafał Mundry wskazuje jednak, że wyliczenia dotyczą sytuacji na dzień dzisiejszy, tj. przy obecnym stanie stóp procentowych i innych wskaźników, które decydują o wysokości WIBOR-u. Jego zdaniem stopy procentowe jeszcze wzrosną, ale w 2023 roku można spodziewać się ich stabilizacji, lub nawet spadku.

Wakacje kredytowe. Ile będą kosztować?

Zwykle banki naliczają za wakacje kredytowe dodatkową opłatę, albo kredytobiorcy muszą się liczyć z większymi odsetkami, za odłożenie rat. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jednak, że rozwiązania, które wdraża, wymuszą na bankach udzielanie wakacji kredytowych, bez dodatkowych opłat, w tym odsetek.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?

- Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy, daje kredytobiorcom pewność, że żaden bank nie odmówi wakacji kredytowych raz na kwartał w ciągu najbliższych dwóch lat, do końca 2023 r. Co też jest bardzo ważne, bank nie naliczy kredytobiorcom żadnej opłaty za wakacje kredytowe - mówił premier.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze