Wakacje kredytowe 2022 - zmiana zasad
Zapis o wakacjach kredytowych w zapowiedzianym wsparciu dla kredytobiorców będzie kosztował rząd ok. 3 mld rocznie. Założenie jest proste, jedna rata kredytu w kwartale roku 2022 i 2023 zostanie przesunięta do spłaty bez odsetek. Tym samym przez półtora roku (od lipca 2022 do grudnia 2023) kredytobiorcy nie zapłacą 18 rat, a jedynie 10, tym samym 8 miesięcy będzie bez liczone bez raty. Z początku rozwiązanie miało być dostępne dla każdego kredytobiorcy hipotecznego, który uzna, że wyższe raty pogorszyły jego sytuację życiową, ale ostatecznie zdecydowano się na zmianę zasad.
- W projekcie, który dziś wpłynął dziś do Sejmu jest jedna istotna zmiana/ograniczenie. Wakacje będą TYLKO na JEDNĄ umowę kredytową na mieszkanie, które zaspokaja WŁASNE potrzeby mieszkaniowe. Wcześniej-po prostu na kredyt hipoteczny - napisał na Twitterze ekonomista Rafał Mundry.
Wakacje kredytowe. Ile będzie można oszczędzić?
Ekonomista Rafał Mundry przedstawił na Twitterze swoje wyliczenia dotyczące możliwości wzięcia wakacji kredytowych, w systemie zapowiedzianym przez Mateusza Morawieckiego (tj. jedna rata w kwartale przeniesiona na koniec kredytu, a w 2022 roku dwie raty w kwartale). Kredytobiorcy w ciągu półtora roku, zapłacą nawet o kilkadziesiąt tysięcy rat mniej. Oczywiście pieniądze będą musieli zwrócić pod koniec kredytu, ale przedłużony okres spłaty nie będzie wiązał się z dodatkowymi odsetkami. Dokładne wyliczenia przedstawiamy w galerii.
Rafał Mundry wskazuje jednak, że wyliczenia dotyczą sytuacji na dzień dzisiejszy, tj. przy obecnym stanie stóp procentowych i innych wskaźników, które decydują o wysokości WIBOR-u. Jego zdaniem stopy procentowe jeszcze wzrosną, ale w 2023 roku można spodziewać się ich stabilizacji, lub nawet spadku.
Wakacje kredytowe. Ile będą kosztować?
Zwykle banki naliczają za wakacje kredytowe dodatkową opłatę, albo kredytobiorcy muszą się liczyć z większymi odsetkami, za odłożenie rat. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jednak, że rozwiązania, które wdraża, wymuszą na bankach udzielanie wakacji kredytowych, bez dodatkowych opłat, w tym odsetek.
- Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy, daje kredytobiorcom pewność, że żaden bank nie odmówi wakacji kredytowych raz na kwartał w ciągu najbliższych dwóch lat, do końca 2023 r. Co też jest bardzo ważne, bank nie naliczy kredytobiorcom żadnej opłaty za wakacje kredytowe - mówił premier.