Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: ANDRZEJ LANGE/SUPER EXPRESS

Na czym będzie polegać pomoc dla kredytobiorców? Rząd zaoferował trzy rozwiązania

2022-05-16 15:56

W związku ze wzrostem stóp procentowych i tym samym rat kredytów, rząd zapowiedział pomoc dla kredytobiorców. Będzie ona oparta na trzech filarach - możliwości wakacji kredytowych, zmianie stawki WIBOR na korzystniejszy przelicznik oraz na zwiększeniu środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Zmiany mają wejść w życie już niebawem, rząd w tym tygodniu podejmie pracę nad ustawą, która trafi na drogę legislacyjną. Przedstawiamy na czym dokładnie będą polegać rozwiązania z pomocą dla kredytobiorców.

Pomoc dla kredytobiorców. Rząd lada chwila przyjmie ustawę

Jak podał rzecznik rządu Piotr Müller na posiedzeniu Rady Ministrów w tym tygodniu [16.05.2022], rząd przyjmie ustawę o pomocy kredytobiorcom. Projekt został przygotowany we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Oczywiście przyjęcie ustawy przez rząd to dopiero początek drogi legislacyjnej. Ustawa będzie musiała później przejść przez Sejm, Senat RP i trafić na biurko prezydenta RP. 

Założenia ustawy o pomocy kredytobiorców zostały już przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego i minister finansów Magdalenę Rzeczkowską. Kredytobiorcy mogą spodziewać się możliwości skorzystania z 4-miesięcznych wakacji kredytowych w roku 2022 i 2023, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i nowego mechanizmu oprocentowania kredytów.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Pomoc dla kredytobiorców. Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to rozwiązanie, które czasem same banki proponują swoim kredytobiorcom. Tym razem jednak możliwość ich wzięcia będzie zabezpieczona przez przepisy ustawy o pomocy kredytobiorcom. Projekt ma umożliwić wzięcie czteromiesięcznych wakacji kredytowych w roku 2022 oraz 2023 roku (czyli łącznie 8 miesięcy bez spłat rat). Z rozwiązania będą mogli skorzystać jedynie posiadacze kredytów złotowych.

- One będą skonstruowane następująco: jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 zostanie niejako właśnie przesunięta do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie będzie to 8 rat kredytowych - wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki.

Jak wyliczył ekonomista Rafał Mundry, program wakacji kredytowych pomoże kredytobiorcom w 2022 i 2023 roku zaoszczędzić nawet 20 tys. zł, a nadpłacając o tyle kredyt, mogą zmniejszyć ratę o ok. 150-200 zł. Tym samym wakacje kredytowe zniwelowałyby efekt podwyżek stóp procentowych NBP. Z kolei według wyliczeń rządowych, wakacje kredytowe odciążą polskich kredytobiorców o ok. 3 mld rocznie.

Pomoc dla kredytobiorców. Nowy wskaźnik zamiast WIBOR

Częścią pomocy dla kredytobiorców będzie również zastąpienie wskaźnika WIBOR, na którego podstawie wyliczano do tej pory kredyty. Jak wyliczało Ministerstwo Finansów kredytobiorcy mają zyskać dzięki nowemu wskaźnikowi nawet 1 mld rocznie od 2023 roku. Premier zapowiedział, że wobec banków, które nie będą chciały przejść na nowy przelicznik "podjęte zostaną kroki prawne".

Jak pisze na Twitterze Paweł Borys z Polskiego Funduszu Rozwoju, nowa stawka będzie oparta o koszt pieniądza w pożyczkach jednodniowych od 2023 roku. Jeśli sektor bankowy nie wypracuje nowej stawki, to będzie stosowana stawka POLONIA, obliczana przez NBP (na co pozwala Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego), która doprowadzi do spadku oprocentowania kredytów o ok. 0,3-0,4 proc. w długim terminie. 

Pomoc dla kredytobiorców. Dofinansowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to rozwiązanie dla osób, których rata kredytu hipotecznego przekroczyła 50 proc. dochodu, lub stali się bezrobotni i nie mogą spłacić kredytu. Polega na udzieleniu zwrotnej pożyczki na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, o kwocie nie wyższej niż 2 tys. zł miesięcznie. Rządowe rozwiązania maja na celu zwiększyć jego budżet o 1,4 mld zł, a w razie potrzeby, kwota może być ponownie zwiększona.

Sonda
Czy rosnące raty kredytów skomplikowały życie Tobie lub Twoim bliskim?

Warto zaznaczyć, że z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nie będą mogli skorzystać wszyscy, którym wzrosły raty. Wsparcie przysługuje tylko kredytobiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. O wsparcie mogą wystąpić osoby, które spełniają poniższe warunki:

  • W dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców ma status osoby bezrobotnej
  • kredytobiorca ponosi miesięczne koszty spłaty kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 50 proc. dochodów, które osiąga miesięcznie jego gospodarstwo domowe
  • miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty spłaty kredytu mieszkaniowego, nie przekracza:- w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – dwukrotności zwaloryzowanej zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 1 tej ustawy (od 1 stycznia 2022 r. dwukrotność kwoty 776,00 zł - 1.552,00 zł);- w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – iloczynu dwukrotności kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, zwaloryzowanej zgodnie z przepisami tej ustawy i liczby członków gospodarstwa domowego (od 1 stycznia 2022 r. dwukrotność kwoty 600,00 zł - 1.200,00 zł na osobę).

Pomoc z Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców można otrzymać po złożeniu wniosku do kredytodawcy. Otrzymaną pożyczkę lub wsparcie należy zwrócić po upływie dwóch lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia, lub pożyczki. Wsparcie może zostać spłacone w 144 równych, nieoprocentowanych ratach. Co więcej, kredytobiorca który spłaci 100 rat bez opóźnień, pozostała część wsparcia na spłatę zadłużenia zostanie umorzona.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany