Mateusz Morawiecki w mocnych słowach zaapelował do prezesów banków

i

Autor: ART SERVICE Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego za 2021 rok przyniosło duże zmiany

Impact'22. Premier Morawiecki do prezesów banków: Obudźcie się!

2022-05-11 12:53

Cała Europa musi przynajmniej stopniowo uniezależnić się energetycznie. Okazało się, że energia z Rosji nie jest najtańszą. Nie możemy pozwolić sobie na powrót do interesów z Rosją. Cały świat przeżywa szok inflacyjny, także w Polsce jest najwyższa od 20 lat. Premier porównał skalę wydarzenia wybuchu wojny na Ukrainie do upadku komunizmu. Morawiecki zaapelował do prezesów banków: Obudźcie się! Nie może być tak że dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem wysokiej inflacji - mówił Morawiecki podczas Impact'22 kongresu gospodarczego odbywającego się w Poznaniu.

Apeluję do prezesów banków: przebudźcie się!

Nie może być tak, że dobrze dokapitalizowany sektor finansowy zarabia dodatkowo na inflacji - stwierdził Morawiecki. Depozyty nie mogą być oprocentowane na obecnym poziomie. To niezdrowy model gospodarczy.Wdrażamy nowe typy obligacje, które będą najbardziej korzystne -  mocno chroniące środki przed inflacją. Zaproponujemy roczne obligacje detaliczne z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej NBP (obecnie 5,25 proc.).Wspólny mianownik naszych działań to walka z putinflacją. 

Czytaj również: Posłowie nie ukryją już majątku i zarobków. Oświadczenia majątkowe w wersji elektronicznej

-Chcę powiedzieć o dobrej propozycji ze strony Ministerstwa Finansów, wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark właśnie po to, aby wielkie korporacje finansowe nie były tymi, które skorzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych  – powiedział w premier Mateusz Morawiecki w środę (11.05) podczas wystąpienia na kongresie Impact 2022. Dodał, że "poza tym są obligacje o wyższym oprocentowaniu, które są już dostępne, ale będziemy je promować szerzej, nie tylko w sieci banku PKO BP, ale także w innych bankach". "Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek, poza tym obligacje będzie można kupić przez telefon, przez internet. Będą to obligacje chroniące Polaków przed inflacją" - mówił szef rządu.

Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową

Premier odniósł się również do sytuacji międzynarodowej i wpływu wojny na światową gospodarkę. jego zdaniem wojna na Ukrainie ma wpływ na wszystko, co dzieje się w świecie gospodarki. Podkreślał, że do obecnych problemów gospodarczych wywołanych pandemią i inflacją doszły wyzwania geopolityczne. Uniezależnijmy się od ruskiej ropy i od ruskiego gazu, a także od dostawców, którzy bardzo drogo sprzedają nam swoje surowce - apelował Morawiecki podczas kongresu Impact'22, który odbywa się w Poznaniu.

Czytaj również: Sejm decyduje o drugiej kadencji Glapińskiego w NBP. Posłowie zagłosują też za obniżką podatku PIT z 17 z 12 proc.

Jak dodał, mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową jeszcze z innego punktu widzenia - otóż do pandemii i porwanych łańcuchów dostaw, do problemów na rynkach finansowych, do inflacji dołożyły się gigantyczne wyzwania geopolityczne, czyli - można powiedzieć - czterej jeźdźcy apokalipsy, którzy uderzyli w gospodarkę Europy, w ten świat Europy, jaki znamy, ale także uderzyli w cały świat

-Wierzę głęboko, że mądre odejście od paliw kopalnych, takie, które pozwoli zrozumieć, że różne państwa startują z różnego punktu wyjścia, a jednocześnie uniezależniać się poprzez budowę odnawialnych źródeł energii, gospodarkę wodorową, promocję różnego rodzaju mechanizmów magazynowania energii - tworzy najlepszy możliwy mix dla wszystkich państw w Europie  - mówił szef rządu.

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz

Przez dwa dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywać się będzie Impact'22 czyli międzynarodowy kongres poświęcony bieżącym wydarzeniom politycznym i społecznym. W Poznaniu spotkają się przedstawiciele największych firm, politycy, przedstawiciele NGO i innowatorzy. Impact'22 to W trakcie światowego kongresu wystąpi ponad 400 prelegentów. W Poznaniu spotkają się przedstawiciele największych firm, politycy, innowatorzy a także sportowcy i ludzie świata kultury. Impact'22 to miejsce wymiany poglądów i dyskusji na styku biznesu, polityki i nowych technologii.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany