Impact'22. Premier Morawiecki do prezesów banków: Obudźcie się!

2022-05-11 12:53
Mateusz Morawiecki w mocnych słowach zaapelował do prezesów banków
Autor: ART SERVICE Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego za 2021 rok przyniosło duże zmiany

Cała Europa musi przynajmniej stopniowo uniezależnić się energetycznie. Okazało się, że energia z Rosji nie jest najtańszą. Nie możemy pozwolić sobie na powrót do interesów z Rosją. Cały świat przeżywa szok inflacyjny, także w Polsce jest najwyższa od 20 lat. Premier porównał skalę wydarzenia wybuchu wojny na Ukrainie do upadku komunizmu. Morawiecki zaapelował do prezesów banków: Obudźcie się! Nie może być tak że dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem wysokiej inflacji - mówił Morawiecki podczas Impact'22 kongresu gospodarczego odbywającego się w Poznaniu.

Apeluję do prezesów banków: przebudźcie się!

Nie może być tak, że dobrze dokapitalizowany sektor finansowy zarabia dodatkowo na inflacji - stwierdził Morawiecki. Depozyty nie mogą być oprocentowane na obecnym poziomie. To niezdrowy model gospodarczy.Wdrażamy nowe typy obligacje, które będą najbardziej korzystne -  mocno chroniące środki przed inflacją. Zaproponujemy roczne obligacje detaliczne z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej NBP (obecnie 5,25 proc.).Wspólny mianownik naszych działań to walka z putinflacją. 

Czytaj również: Posłowie nie ukryją już majątku i zarobków. Oświadczenia majątkowe w wersji elektronicznej

-Chcę powiedzieć o dobrej propozycji ze strony Ministerstwa Finansów, wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark właśnie po to, aby wielkie korporacje finansowe nie były tymi, które skorzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych  – powiedział w premier Mateusz Morawiecki w środę (11.05) podczas wystąpienia na kongresie Impact 2022. Dodał, że "poza tym są obligacje o wyższym oprocentowaniu, które są już dostępne, ale będziemy je promować szerzej, nie tylko w sieci banku PKO BP, ale także w innych bankach". "Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek, poza tym obligacje będzie można kupić przez telefon, przez internet. Będą to obligacje chroniące Polaków przed inflacją" - mówił szef rządu.

Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową

Premier odniósł się również do sytuacji międzynarodowej i wpływu wojny na światową gospodarkę. jego zdaniem wojna na Ukrainie ma wpływ na wszystko, co dzieje się w świecie gospodarki. Podkreślał, że do obecnych problemów gospodarczych wywołanych pandemią i inflacją doszły wyzwania geopolityczne. Uniezależnijmy się od ruskiej ropy i od ruskiego gazu, a także od dostawców, którzy bardzo drogo sprzedają nam swoje surowce - apelował Morawiecki podczas kongresu Impact'22, który odbywa się w Poznaniu.

Czytaj również: Sejm decyduje o drugiej kadencji Glapińskiego w NBP. Posłowie zagłosują też za obniżką podatku PIT z 17 z 12 proc.

Jak dodał, mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową jeszcze z innego punktu widzenia - otóż do pandemii i porwanych łańcuchów dostaw, do problemów na rynkach finansowych, do inflacji dołożyły się gigantyczne wyzwania geopolityczne, czyli - można powiedzieć - czterej jeźdźcy apokalipsy, którzy uderzyli w gospodarkę Europy, w ten świat Europy, jaki znamy, ale także uderzyli w cały świat

-Wierzę głęboko, że mądre odejście od paliw kopalnych, takie, które pozwoli zrozumieć, że różne państwa startują z różnego punktu wyjścia, a jednocześnie uniezależniać się poprzez budowę odnawialnych źródeł energii, gospodarkę wodorową, promocję różnego rodzaju mechanizmów magazynowania energii - tworzy najlepszy możliwy mix dla wszystkich państw w Europie  - mówił szef rządu.

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz

Przez dwa dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywać się będzie Impact'22 czyli międzynarodowy kongres poświęcony bieżącym wydarzeniom politycznym i społecznym. W Poznaniu spotkają się przedstawiciele największych firm, politycy, przedstawiciele NGO i innowatorzy. Impact'22 to W trakcie światowego kongresu wystąpi ponad 400 prelegentów. W Poznaniu spotkają się przedstawiciele największych firm, politycy, innowatorzy a także sportowcy i ludzie świata kultury. Impact'22 to miejsce wymiany poglądów i dyskusji na styku biznesu, polityki i nowych technologii.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze