rekompensaty za niepożądane zdarzenia budżet przeznaczy 42,3 mln zł rocznie.

i

Autor: SHUTTERSTOCK rekompensaty za niepożądane zdarzenia budżet przeznaczy 42,3 mln zł rocznie.

Będą odszkodowania za błędy medyczne. Wiemy, jakie kwoty rząd przeznaczy na rekompensaty

2022-04-26 8:27

Szacujemy, że na rekompensaty za niepożądane zdarzenia budżet przeznaczy 42,3 mln zł rocznie. Prace nad projektem dot. odszkodowań za błędy medyczne trwają bardzo długo, ale - jak wskazuje - jest to element wielkiej reformy systemowej włączającej jakość leczenia do systemu. "I to nie jako pewnego dodatku, który spełniają tylko niektórzy, ale obowiązku dla wszystkich. Elementem tego jest system odszkodowań za błędy medyczne, - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski wskazuje, że system no fault zakłada z jednej strony prowadzenie przez placówki medyczne rejestru zdarzeń niepożądanych, z drugiej – wprowadzenie systemu odszkodowań dla pacjentów. Jak mówi, projekt przewiduje, że odszkodowania będą przyznawane na podobnej zasadzie jak przy niepożądanych odczynach poszczepiennnych, a podstawą tej zasady ma być brak dochodzenia w sprawie osoby winnej. Zauważa, że "no fault" to jeden z głównych elementów zmiany w obszarze jakości leczenia, która wzbudza tyle dyskusji. I - jak dodaje - nie tyle z zewnętrznymi interesariuszami, ile wewnątrz samej administracji publicznej.

Czytaj również: Pracujesz i masz ponad 40 lat? Obowiązkowa kolonoskopia do medycyny pracy?!

Przygotowaliśmy merytoryczną analizę, pokazującą, jak ten system działa w innych krajach. To właśnie dzięki brakowi dochodzenia winy jest szansa na to, że takie zdarzenia będą zgłaszane, a pacjenci otrzymają szybko odszkodowanie. Poza tym wyłączyliśmy kwestię zgonów z klauzuli no fault. System, który proponujemy, ma być nowoczesny, ale i wyważony" - zaznacza Niedzielski w wywiadzie. Dodaje, że pacjent będzie mógł, nawet jak otrzyma rekompensatę, pójść do sądu.

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski

Niedzielski informuje, że obywatele będą mogli składać wnioski do rzecznika praw pacjenta. "Widzimy, że Fundusz Kompensacyjny w sprawie szczepień COVID-19, którym właśnie zarządza rzecznik, bardzo sprawnie działa. Chcemy więc powielić ten schemat" - mówi.

"To będzie finansowanie z budżetu państwa (...). Szacujemy, że początkowo 16,4 mln zł, w kolejnym roku 32,7 mln zł, potem corocznie 42,3 mln zł. Jednak to trudna kalkulacja. Nie wiemy, ile będzie wniosków. Teraz przecież nie ma ewidencji" - zapowiada minister zdrowia.  Niedzielski przekazał, że projekt został już złożony do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Najnowsze