Banki pomału podnoszą oprocentowanie lokat

i

Autor: Pixabay Banki pomału podnoszą oprocentowanie lokat

Koniec z oprocentowaniem liczonym w promilach. Banki podnoszą oprocentowanie depozytów

2022-05-02 5:58

Już od 6 miesięcy banki sukcesywnie poprawiają oferty lokat i rachunków oszczędnościowych. Jest to pokłosiem cyklu podwyżek stóp procentowych rozpoczętych w październiku 2021 roku. I choć banki działają tutaj z opóźnieniem, to co miesiąc poprawiają ofertę depozytową. Można jednak śmiało powiedzieć, że banki nie rozpieszczają swoich klientów.

Przez ostatnie miesiące podstawowa stopa procentowa wzrosła bowiem z 0,1 proc. do 4,5 proc., a oprocentowanie przeciętnego kredytu mieszkaniowego wzrosło z około 3 proc. do 8 proc. Na tym tle wzrost oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty z 0,2 proc. do około 2-3 proc. jest mało imponujący. Lepsze warunki można już znaleźć w przypadku najlepiej oprocentowanych lokat i rachunków bankowych.

Czytaj także: Rządowy pakiet pomoże zadłużonym. Sporo Polaków na tym straci

Jeszcze miesiąc temu można było mówić o podwojeniu liczby ofert z oprocentowaniem równym lub wyższym niż 3%. Wtedy takich produktów było 11. Dziś ta lista zwiększyła się o 4 dodatkowe produkty. Nowością jest oferta jednego z mniejszych banków, w ramach której można zarobić już nie tylko 4%, ale 5% w skali roku. By skorzystać z tej propozycji trzeba być nowym klientem oraz zasilać konto osobiste. Oprocentowanie będzie naliczane przez 6 miesięcy dla maksymalnie 20 tys. złotych. Wszystkie banki, które poprawiły swoje oferty w ciągu miesiąca zwiększyły oprocentowanie depozytów o 0,5 pkt. proc. Warto tez zauważyć nową ofertę największego banku w Polsce. Wprowadzony produkt od razu zajął wysokie miejsce w naszym zestawieniu, bo pozwala zarobić 3,3% w skali roku.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Póki co, rosnące oprocentowanie depozytów w większości banków jest marnym pocieszeniem przy 11-proc. inflacji. Nasze oszczędności zjadane są przez przyspieszające wzrosty cen w sklepach, punktach usługowych czy na stacjach benzynowych. Jeśli chcemy sprawdzić jak dużo przez to tracimy trzeba obliczyć realny wynik z inwestycji w lokatę i uwzględnić oprocentowanie, podatek od naliczonych odsetek oraz wskaźnik inflacji.

Czytaj również: Czeka nas rekordowa podwyżka płacy minimalnej! Znamy kwotę

Sytuacja, w której lokaty dają realne straty nie jest nowością. Już od kilku lat mamy do czynienia z oprocentowaniem przegrywającym z inflacją. Przez ostatnie dwie dekady sytuacja nie była jednak aż tak zła jak dziś. Przykładowo posiadacze, którzy powierzyli swoje pieniądze bankom w drugiej połowie zeszłego roku, a oszczędności będą odbierać w okresie od lipca do września 2022 roku, prawdopodobnie będą musieli się pogodzić z ponad 10% realną stratą. Chodzi tutaj o to, że tyle stracić mogą na wartości pieniądze wpłacone na roczną lokatę i to pomimo doliczania do nich skromnych odsetek.

Autorzy: Oskar Sękowski, Bartosz Turek HRE Investments 

Sonda
Czy rozważasz założenie lokaty w banku?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze