Pracownik

i

Autor: SHUTTERSTOCK Pracownik

Czeka nas rekordowa podwyżka płacy minimalnej! Znamy kwotę

2022-04-28 7:58

Jak podaje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna" minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku może znacznie wzrosnąć, bo nawet o 400 zł. Wynika to z bardzo wysokich wzrostów średniej płacy, która według GUS może w maju sięgnąć nawet ponad 6000 zł. Wygląda na to, że czeka nas rekordowy wzrost "minimalnej krajowej".

W przyszłym roku rekordowy wzrost płacy minimalnej

"Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczne najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło co najmniej 3 416,30 zł, czyli o 406,30 zł więcej niż obecnie. Taką podwyżkę zagwarantują przepisy, o ile przeciętna płaca w I kw. tego roku wyniosła co najmniej 6021 zł (co wydaje się przesądzone; GUS poda tę wartość 11 maja)" – podaje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta ocenia, że będzie to rekordowy wzrost, wyższy od tego z 2020 r., kiedy to minimalna pensja zwiększyła się o 350 zł.

"(…), po raz pierwszy w historii podwyżka będzie dwukrotna: od 1 stycznia i 1 lipca 2023 r. To skutek wysokiej inflacji, która wymusiła zastosowanie mechanizmu ochronnego z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Zatrudnieni teoretycznie mogą być więc zadowoleni, ale pojawiają się obawy, czy tak wyraźny skok najniższej pensji nie spotęguje nakręcającej się spirali płacowo-inflacyjnej i dalszego wzrostu cen" – informuje "DGP".

Inflacja będzie kilka razy wyższa

Ile będzie wynosić płaca minimalna w 2023 roku?

Przy założeniu, ze prawo podatkowe nie ulegnie zmianom do 2023 roku, Polacy otrzymujący minimalne wynagrodzenie ustawowej wysokości 3416,30 zł brutto, będą mogli liczyć na 2648,62 zł netto. Rząd zapowiedział jednak, że od 1 lipca obniży podatek PIT do 12 proc., więc miesięczne zarobki "na rękę" mogą być wyższe jeszcze o ok. 100 zł.

Sonda
Czy płaca minimalna powinna być wyższa?
Najnowsze