Nawet 250 zł podwyżki inflacyjnej dla części etatowców

i

Autor: Getty Images

Polacy zaciskają pasa przez drożyznę. O podwyżkę prosić nie zamierzają

2022-04-28 8:27

Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" aż 62,6 proc. Polaków zdecydowało się ograniczać wydatki ze względu na wzrost cen. Jednocześnie ok. 67 proc. zadeklarowało, że mimo drożyzny nie poprosiło swojego pracodawcy o podwyżkę i co więcej nie zamierza tego zrobić. Wygląda na to, że inflacja drastycznie obniży standard życia Polaków.

Polacy reaguję na drożyznę. Zamierzają ostro zaciskać pasa, obniżył im się standard życia

„Oszczędzamy głównie na codziennych zakupach i wyjściach do restauracji. Mimo że inflacja wzrasta w szybkim tempie, to aż 67,6 proc. z nas nie planuje poprosić szefa o podwyżkę” – czytamy na stronach internetowych RMF.

Z sondażu wynika, że 56,3 proc. badanych zadeklarowało, że wydaje mniej na codzienne zakupy. 48,5 proc. Polaków ograniczyło wyjścia do restauracji. Kolejna pozycja, na której oszczędzamy, to wyjazdy wypoczynkowe - 37,6 proc. Z kolei 36,7 proc. ankietowanych ograniczyło wyjścia do kina i teatru. Ograniczenie wydatków na kulturę zadeklarowało 35,3 proc. osób. 34,2 proc. wydaje mniej pieniędzy na dobra trwałe (sprzęt RTV/AGD, meble, samochody).

Główny ekonomista ministerstwa finansów o sytuacji inflacyjnej w Polsce

Mimo drożyzny, większość Polaków nie pójdzie po podwyżkę

„Ankieterzy sprawdzili też, czy w związku z wysoką inflacją ankietowani planują zwrócić się do swoich pracodawców o podwyżkę wynagrodzenia. 5,3 proc. badanych już to zrobiło. 25,5 proc. deklaruje, że planuje to zrobić. Zdecydowana większość - 67,6 proc. Polaków nie poprosiło o podwyżkę i nie zamierza tego robić. 1,6 proc. nie zajęło stanowiska w tej sprawie” – podano na stronach RMF. 

Sonda
Zauważasz drożyznę w sklepach?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze