Spłacasz kredyt? Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może Ci pomóc

2022-05-10 16:01
Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Autor: Shutterstock Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Banki będą miały obowiązek informowania klientów, którzy mają trudności ze spłacaniem rat kredytów, o możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - zapowiedziała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Nie możesz spłacić kredytu? Skorzystaj z FWK

Szefowa MF pytana była podczas wtorkowej konferencji o sens zwiększania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) przy niezmienianiu warunków dostępności do tego funduszu. Odpowiedziała, że FWK nie był wystarczająco promowany.

"Nie było wystarczającej informacji na temat tego, że taki instrument jest dostępny" - stwierdziła minister.

Dodała, że przygotowywanych rozwiązaniach dotyczących pomocy dla kredytobiorców, "również temu staramy się przeciwdziałać". "Będzie obowiązek banków informowania swoich klientów, którzy mają trudności ze spłacaniem rat, właśnie o możliwości skorzystania z tego funduszu" - wskazała.

Jak bank rozlicza transze kredytu? Kredyt w jakich ratach?

Banki będą informowały o możliwości skorzystania z FWK

Rzeczkowska stwierdziła, że istotną kwestią jest też "dostępność do łatwego złożenia wniosków". Według szefowej MF w skorzystaniu z FWK przeszkadza to, że "wnioski składane o wsparcie mają wyłącznie formę papierową, wymagają osobistego stawiennictwa". "Zmieniamy to rozwiązanie na możliwość elektronicznego wnioskowania" - zapowiedziała.

Minister finansów dodała, że istotne jest, by banki doprecyzowywały odpowiedzi odmowne, wskazywały z jakiego powodu ta odmowa następuje. "Ale też jest możliwość odwołania się do Rady Funduszu o dodatkowo rozpatrzenie tej sprawy" - dodała, odnosząc się do nowych rozwiązań w rządowym projekcie przepisów o pomocy kredytobiorcom.

Masz kredyt w banku? FWK pomoże Ci go spłacić

Jak zastrzegła, podczas posiedzenia Rady Ministrów rozmawiano o założeniach, teraz przepisy będą poddane konsultacjom. "W ramach tych konsultacji również kwestia ewentualnej zmiany lub przemodelowania warunków do skorzystania z FWK, jak najbardziej, jest kwestią otwartą" - zaznaczyła. Przypomniała, że już obecnie liczba "rodzin, gospodarstw domowych, osób, które do tego wsparcia się kwalifikują jest dość znaczna".

Sonda
Czy rosnące raty kredytów skomplikowały życie Tobie lub Twoim bliskim?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze