Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: ANDRZEJ LANGE/SUPER EXPRESS

Premier Morawiecki przedstawił plan pomocy kredytobiorcom. Dłuższe wakacje kredytowe i Fundusz Wsparcia Kredytowego

2022-05-10 13:15

Projekt ustawy dotyczącej wparcia finansowego dla kredytobiorców idzie właśnie do społecznych konsultacji. Tak rząd usiłuje pomóc zadłużonym po uszy osobom, które wzięły kredyty mieszkaniowe i w związku z kolosalną inflacją mają trudności ze spłatą zadłużenia. Powstał system pomocy oparty na trzech filarach: długie wakacje kredytowe, Fundusz Wsparcia Kredytowego, zamiennik wiboru opracowany przez banki. Ze wsparcia mogą skorzystać głównie osoby mające kredyt mieszkaniowy w złotówkach, osoby bezrobotne i o niskich zarobkach.

Pomoc dla kredytobiorców

Dziś [10.05.2022] projekt ustawy dotyczącej wparcia finansowego dla kredytobiorców idzie do społecznych konsultacji. Chodzi o to, by jak najszybciej przepisy weszły w życie. Tak rząd usiłuje pomóc zadłużonym po uszy osobom, które wzięły kredyty mieszkaniowe i w związku z kolosalną inflacją mają trudności ze spłatą zadłużenia. Powstał system pomocy oparty na trzech filarach: długie wakacje kredytowe, Fundusz Wsparcia Kredytowego, zamiennik wiboru opracowany przez banki. O co chodzi w każdym z nich?

Główny filar pomocy kredytobiorcom to długie wakacje kredytowe. Ustawa przewiduje 8 miesięcy wakacji kredytowych: 4 miesiące wakacji kredytowych w tym roku i 4 w kolejnym roku. Kredytobiorca z tego korzystający, nie spłaca kapitału i odsetek w danym miesiącu. Jedyne, co się wtedy opłaca to ubezpieczenia dotyczące kredytu. Oto przykład, ile można zaoszczędzić w taki sposób: 2400 kredyt rata, 8 miesięcy wakacji, to w sumie nieco ponad 19 tys. zł. Wysłuży się okres spłaty kredytu, ale bez żadnych dodatkowych opłat.

Wakacje kredytowe i specjalny fundusz

Kolejny filar to Fundusz Wsparcia Kredytowego – zasilenie go kwotą ok. 2 mld zł z końcem tego roku. Wprowadzone zostaje uproszczone wnioskowania o wsparcie z tego funduszu i uproszczenie procedur dotyczących spłat. Już dziś można z tego korzystać – mogą korzystać m.in. osoby bezrobotne, o niskim dochodzie. Do 2 tys. zł miesięcznie przez 3 lata można z tego źródła otrzymywać. To łącznie 72 tys. zł. Gdy kredytobiorca spłaci terminowo 50 tys. zł, to pozostałe 22 tys. zł może być umorzone.

Trzeci filar to zamiennik wiboru. Proces wyznaczenia zmiennika wirboru leży na barkach baków komercyjnych, ale jak to się nie uda, to NBP wskaże stawkę.

Mateusz Morawiecki na specjalnie konferencji prasowej zapowiedział, że od 1 stycznia 2023 będą kolejne mechanizmy wsparcia kredytobiorców. W najbliższych dniach będzie też ogłoszone nowe rozwiązania dotyczące oszczędności Polaków, którzy na depozytach dramatycznie tracą.

EKG 2022: Zbigniew Jagiełło
Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze