Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - w jakich bankach?

i

Autor: Getty Images Kredyt hipoteczny na mieszkanie bez wkładu własnego?

Ruszył program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Jak dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Zasady programu

2022-05-30 9:36

Mieszkanie bez wkładu własnego właśnie wchodzi w życie. Od czwartku [26.05.2022] Polacy mogą korzystać z kolejnego programu, który pozwoli jeszcze większej liczbie obywateli sięgnąć po marzenia o własnym M. Przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii program ma umożliwić zakup mieszkania lub domu tym, którzy dotychczas wynajmowali mieszkanie, posiadają zdolność kredytową, ale nie mają oszczędności na wkład własny. Jakie są zasady programu "Mieszkanie bez wkładu własnego"?

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego już dostępny dla Polaków

W czwartek weszła w życie ustawa wprowadzająca tzw. kredyty bez wkładu własnego. Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym umożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego z gwarancją BGK zastępującą wkład własny. Jeśli w czasie spłaty kredytu kredytobiorcy urodzi się drugie albo kolejne dziecko, BGK jednorazowo spłaci część kapitału kredytu - 20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka (spłata rodzinna). Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Rozwiązania przygotowane w ustawie adresowane są do osób, które nie mają środków na wymagany wkład własny, ale są w stanie zaciągnąć i spłacać kredyt. Przykładem mogą tu być najemcy, którzy zamiast płacić czynsz, mogą dzięki tej ofercie zdecydować się na zakup mieszkania i płacić raty o zbliżonej wysokości.

- Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" przygotowaliśmy z myślą o wspieraniu dążenia Polaków do realizacji marzeń o własnych czterech kątach. Jego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla obywateli. Pomogą im w tym rozwiązania programu, które ułatwią zakup mieszkania lub budowę domu, a także wesprą w spłacie tego kredytu w przypadku powiększenia rodziny o drugie lub kolejne dziecko. Z programu skorzystają osoby, które mają zdolność kredytową, ale nie mają środków na wkład własny.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Które banki udzielają kredytów bez wkładu własnego?

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z pierwszym bankiem. - Pekao SA, w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego - poinformował w czwartek BGK. Finalizowana jest umowa z PKO BP; prowadzone są też zaawansowane rozmowy z kolejnymi bankami - dodał BGK.

- Zakładamy, że za 2-3 tygodnie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na udzielanie kredytów w programie "Mieszkanie bez wkładu własnego" podpisze kilkanaście banków, w tym większość dużych, które na rynku funkcjonują - powiedział w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Sonda
Skorzystasz z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

- Zawarcie umowy przez BGK z pierwszym bankiem to jeden z etapów na drodze do pełnego wdrożenia programu w sieciach placówek bankowych i w systemach informatycznych banków kredytujących. Dla klientów banków ważne jest to, że wszystkie formalności dotyczące gwarancji wkładu własnego oraz spłaty rodzinnej załatwią w banku kredytującym - podkreślił członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński, cytowany w informacji.

Mieszkanie bez wkładu własnego. Dla kogo pomoc?

Rolą BGK jest zabezpieczenie gwarancją części kredytu zaciąganego na cele mieszkaniowe, tj. zakup mieszkania, domu lub budowę domu. Maksymalna kwota gwarancji nie może przekroczyć 100 tys. zł i może wynosić nie mniej niż 10 proc., a nie więcej niż 20 proc. wydatków na cele mieszkaniowe, na które zaciągany jest kredyt. Oznacza to, że gwarancja może objąć część kapitałową kredytu odpowiadającą wkładowi własnemu, który powinien być wniesiony przez kredytobiorcę - podkreślono w komunikacie. Spłacający kredyt, będą objęci także wsparciem finansowym w przypadku każdorazowego powiększenia się rodziny (spłaty rodzinne w wysokości 20 tys. zł w przypadku urodzenia drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego i każdego kolejnego). Cena metra kwadratowego nabywanego w programie wynosi obecnie 1,3 wartości wskaźnika odtworzeniowego lokalu dla rynku pierwotnego i 1,2 dla rynku wtórnego. Gwarantowane kredyty mieszkaniowe będą udzielane do 31 grudnia 2030 r.

Najnowsze