Masz kredyt hipoteczny? Tak zaoszczędzisz na ubezpieczeniu

i

Autor: Materiały prasowe Coraz większe zainteresowanie Funduszem Wsparcia Kredytobiorców

Pomoc dla kredytobiorców. Dla kogo Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

2022-05-24 15:03

Po zwiększeniu puli Funduszu Wsparcia Kredytobiorców do 2 mld zł z pomocy w spłacie rat kredytów hipotecznych będzie mogło skorzystać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób - poinformowała ekspertka BGK Elwira Mroczkowska. Dodała, że obecnie klienci 24 banków korzystają ze wsparcia ze środków Funduszu. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która ma na celu m.in. wsparcie osób z kredytami hipotecznymi.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - olbrzymie zainteresowanie

Jednym z elementów pomocowych (poza wakacjami kredytowymi i zastąpieniem WIBOR innym wskaźnikiem) jest zwiększenie puli Funduszu Wsparcia Kredytobiorców do ponad 2 mld zł. Ma to umożliwić skorzystanie z pomocy w spłacie rat nawet kilkudziesięciu tysiącom zadłużonym. Powołując się na dane BGK, Mroczkowska powiedziała, że zainteresowanie kredytobiorców wsparciem z Funduszu zdecydowanie zwiększyło się, co jest efektem podwyżek stóp procentowych, które od października 2021 roku wzrosły z poziomu 1,5 proc. do 5,25 proc. 

- W pierwszej połowie 2022 roku kredytobiorcy podpisali już ponad 800 umów, podczas gdy np. w całym 2021 było to 125 umów, a 2019 tylko 59 - powiedziała Mroczkowska. W sumie -od 2016 roku sektor bankowy podpisał ponad 2 tys. umów na wartość 90 mln zł. 

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - komu przysługuje?

Na rozpatrzenie złożonych wniosków bank ma 21 dni, natomiast w sytuacji, gdy wniosek wymaga uzupełnienia, bank może doliczyć kolejne 14 dni. Jak wskazała Mroczkowska około 40 proc. umów opiewa na kwotę w najwyższym wymiarze, czyli na 72 tys. łącznie. Zaznaczyła przy tym, że w latach 2016-2020 maksymalna miesięczna kwota wsparcia wynosiła 1,5 tys. zł i dopiero od 2020 została ona zwiększona do 2 tys. zł. (przez 36 miesięcy).

Wsparcie z FWK jest udzielane osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji i chwilowo mają problemy ze spłatą rat kredytu. - To pomoc dla tych Polaków, którzy zaciągnęli kredyt w banku na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, a nie dla tych, którzy kupują drugą bądź trzecią nieruchomość jako inwestycję - podkreśliła.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jakie warunki?

Mroczkowska wskazała, że Fundusz do tej pory spełniał swoje zadanie. - Możemy powiedzieć, że FWK pomógł kredytobiorcom ustabilizować swoją sytuację finansową na tyle, by mogli powrócić do spłacania rat kredytowych w banku - oceniła.

Zgodnie z projektem, aby móc skorzystać z FWK, trzeba spełnić jeden z warunków. A wiec co najmniej jeden z kredytobiorców musi mieć status bezrobotnego albo miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego muszą przekraczać 50 proc. miesięcznych dochodów, ewentualnie miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie może przekraczać w 2022 r. 1552 zł/os. w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1200 zł/os. w gospodarstwach wieloosobowych.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze