EKG 2022. XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Stanisław Szwed, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS 14. emerytury będą opóźnione! Wiceminister Szwed potwierdza

14. emerytury będą opóźnione! Wiceminister Szwed potwierdza. Znamy nowy termin

2022-05-24 8:43

14. emerytury w 2022 roku będą opóźnione! Wiceminister Szwed potwierdza. Jak powiedział w rozmowie z PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, wypłaty czternastej emerytury ruszą w tym roku pod koniec sierpnia, a nie na jego początku, jak wcześniej zapowiadano. Polityk wyraził nadzieję, że projekt wypłaty czternastek będzie procedowany w Sejmie już na najbliższym posiedzeniu, czyli w dniach 25-26 maja.

14. emerytura 2022. Nowy termin wypłaty. Wiceminister potwierdził

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli czternastej emeryturze. W pierwotnej wersji projektu założono, że czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu – czyli bez konieczności składania wniosku – wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu (z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.).Rząd wprowadził do projektu autopoprawkę, w której zaproponowano przesunięcie terminu pierwszej płatności czternastej emerytury na ostatni termin wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS i KRUS, przypadający w sierpniu. To oznacza, że czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha

14. emerytura przesunięta przez konieczność przygotowania sytemu

Jak wskazał wiceminister Szwed, przesunięcie terminu wynika z konieczności dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS do przeprowadzenia wypłat. "A więc te osoby, które zawsze otrzymywały świadczenie na końcu, teraz otrzymają je na początku" - powiedział Szwed. W związku z wprowadzeniem autopoprawki czternastą emeryturę uzyskają również osoby, które nabędą świadczenia do 24 sierpnia 2022 r. "Chcemy, żeby projekt w sprawie czternastej emerytury był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - dodał wiceszef MRiPS. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 25-26 maja.

Czternasta emerytura. Na jakiej zasadzie będzie wypłacana?

Zgodnie z projektem świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa, niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W projekcie ustawy zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł.

Sonda
Kwalifikujesz się do otrzymania czternastej emerytury?

Według szacunków ministerstwa w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. Koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze