EKG 2022. XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Stanisław Szwed, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS 14. emerytury będą opóźnione! Wiceminister Szwed potwierdza

Seniorzy dostaną piętnastą emeryturę? Minister zdradził prawdę

W poniedziałek trzynasta emerytura trafiła do około 1,8 mln osób. Emeryci na jesieni mogą oczekiwać wypłaty 14. emerytury. - Założenia nasza są takie, że 14. emerytura będzie na poziomie minimalnej emerytury, czyli brutto będzie to 1338 zł - mówiła szefowa MRiPS Marlena Maląg. A czy możemy spodziewać się, że na emerytów będzie czekała również wypłata piętnastej emerytury? Stanisław Szwed, wiceminister rodziny ujawnił tę informację w rozmowie z Super Expressem.

- Tak, jak zapowiadaliśmy, 14. emerytura będzie wypłacana na jesieni. Trochę czasu jeszcze zostało. Zakładamy, że będzie wypłaca na tych samych zasadach, jak w roku ubiegłym, a więc z limitem - zapewnił w rozmowie z Super Expressem podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego Stanisław Szwed. Wiceminister rodziny i polityki społecznej dodał, że w 2021 r. limit ten wynosił 2900 zł.

- Do tej kwoty wypłacane było świadczenie w wysokości minimalnej emerytury, a po przegrodzeniu tego progu, obowiązywała zasada złotówka za złotówkę. Zakładamy, że z 14. emerytury skorzysta 9 mln osób - stwierdził Szwed. A co zatem z 15. emeryturą? Czy seniorzy mogą oczekiwać dodatkowego wsparcia?

EKG 2022 Stanisław Szwed

Czy będzie 15. emerytura?

Niestety wiceminister studzi emocje i mówi jasno - "Nie, ponieważ emeryci mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, co w praktyce oznacza, że świadczenia do 2500 zł nie są objęte podatkiem". - To jest jakby dodatkowe świadczenie. W przypadku najniższych emerytur w wysokości miesięcznej emerytury - stwierdził Szwed.

Od 1 kwietnia natomiast realizowane są wypłaty trzynastych emerytur. Świadczeniobiorcy otrzymują dodatkowe pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Zgodnie z przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń w ZUS.

Sonda
Czy powinno się skonfiskować majątek Putina poza Rosją?
Najnowsze