- Tak, jak zapowiadaliśmy, 14. emerytura będzie wypłacana na jesieni. Trochę czasu jeszcze zostało. Zakładamy, że będzie wypłaca na tych samych zasadach, jak w roku ubiegłym, a więc z limitem - zapewnił w rozmowie z Super Expressem podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego Stanisław Szwed. Wiceminister rodziny i polityki społecznej dodał, że w 2021 r. limit ten wynosił 2900 zł.
- Do tej kwoty wypłacane było świadczenie w wysokości minimalnej emerytury, a po przegrodzeniu tego progu, obowiązywała zasada złotówka za złotówkę. Zakładamy, że z 14. emerytury skorzysta 9 mln osób - stwierdził Szwed. A co zatem z 15. emeryturą? Czy seniorzy mogą oczekiwać dodatkowego wsparcia?
Czy będzie 15. emerytura?
Niestety wiceminister studzi emocje i mówi jasno - "Nie, ponieważ emeryci mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, co w praktyce oznacza, że świadczenia do 2500 zł nie są objęte podatkiem". - To jest jakby dodatkowe świadczenie. W przypadku najniższych emerytur w wysokości miesięcznej emerytury - stwierdził Szwed.
Od 1 kwietnia natomiast realizowane są wypłaty trzynastych emerytur. Świadczeniobiorcy otrzymują dodatkowe pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Zgodnie z przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń w ZUS.