Magdalena Rzeczkowska

i

Autor: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER Magdalena Rzeczkowska

Magdalena Rzeczkowska nowym ministrem finansów. Kim jest? Jaki ma majątek?

2022-04-26 15:09

Magdalena Rzeczkowska została powołana na stanowisko ministra finansów. Wcześniej premier Morawicki informował, że prezydent Andrzej Duda przyjął wniosek, by na stanowisko ministra finansów powołać dotychczasową szefową Krajowej Administracji Skarbowej.

Nowym ministrem finansów została Magdalena Rzeczkowska. Poprzedni minister finansów, Tadeusz Kościński, złożył w lutym dymisję. Od tego czasu funkcję ministra finansów sprawował szef rządu.

Magdalena Rzeczkowska jest absolwentkę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001). W latach 1998-2002r. pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, a od 2002 r. pracuje w Ministerstwie Finansów, ostatnio na stanowisku dyrektora Departamentu Ceł.

Magdalena Rzeczkowska nowym minstrem finansów

Rzeczkowska brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego. Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała proces wprowadzania szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich. Była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych. W ostatnim czasie z powodzeniem przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO).

W 2016 r. odznaczona brązową odznaką „Zasłużony dla Służby Celnej”, w 2018 r. uhonorowana „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości”. 8 kwietnia 2022 roku otrzymała akt mianowania na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej. Dołączyła tym samym do korpusu generałów Rzeczypospolitej Polskiej.

Poprzednim ministrem finansów był Tadeusz Kościński, który z tej funkcji został odwołany przez prezydenta Andrzeja Dudę 9 lutego. Po jego odwołaniu obowiązki ministra finansów pełnił premier Mateusz Morawiecki.

Magdalena Rzeczkowska - oświadczenie majątkowe

Poprzedni minister finansów, Tadeusz Kościński w oświadczeniu majątkowym chwalił się milionami. Rzeczkowska na tym tle wypada skromnie. Posiada 180-metrowy dom oraz 890-metrowa działka. Na koncie oszczędziła 75 tys. zł i 5 euro. W garażu nowej minister znajdziemy dwa auta - Forda Focusa (2006 r.) i Forda Galaxy (2007 r.). Rzeczkowska spłaca kredyt na 190 tys. zł w celu budowy domu. Rok temu do spłaty miała jeszcze 61 tys. zł.

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes
Najnowsze