SG Terminy wypłat emerytur z ZUS w 2022 roku _01

i

Autor: SE

Miliony emerytów z dodatkowymi pieniędzmi! ZUS uruchomił wypłaty

2022-04-14 11:36

13. emerytura 2022. - Jesteśmy na półmetku wypłat trzynastych emerytur, jeszcze przed świętami kolejne 1,45 mln osób otrzyma dodatkowe świadczenie – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg. Do soboty ZUS wypłaci w sumie ponad 5 mln trzynastek, łącznie 6,7 mld zł. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury.

13. emerytura. Wypłata na Wielkanoc

Jak przypomniała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, świadczeniobiorcy otrzymują dodatkowe pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. "Aby dostać trzynastkę, nie trzeba składać wniosku. ZUS wypłaca świadczenie z urzędu" – zaznaczyła szefowa Zakładu. Minister rodziny Marlena Maląg wskazała z kolei, że "jesteśmy już na półmetku wypłat". "Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi kolejne 1,45 mln osób otrzyma dodatkowe świadczenie" – podała minister. Dodała, że od 1 kwietnia do świąt trzynasta emerytura trafi łącznie do 5 mln osób na kwotę ponad 6,7 mld zł. "Całkowity koszt tegorocznych trzynastek szacujemy na 13,1 mld zł, które kierujemy do ponad 9,7 mln seniorów" – podkreśliła minister Maląg.

"Dotrzymujemy obietnic, szczególnie w dzisiejszych trudnych czasach. Zależy nam na tym, by podnosiła się jakość życia seniorów, by osoby starsze nie musiały liczyć się z każdym wydatkiem. Dlatego wprowadziliśmy dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów" – zaznaczyła szefowa resortu rodziny.

Marcin Klucznik - Pieniądze to nie wszystko - Atak drożyzny. Kto za nią odpowiada?

Wskazała, że trzynaste emerytury wypłacane są po raz czwarty, a w drugiej połowie roku większość emerytów i rencistów kolejny raz otrzyma czternastą emeryturę. W tym roku trzynastka wynosi 1338,44 zł brutto. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W takiej sytuacji trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł. Jak zaznacza ZUS, zaniechanie poboru podatku jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?

Dla kogo 13. emerytura?

Zgodnie z przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń w ZUS. Rozwiązanie to zostało zastosowane m.in. do emerytur i rent w systemie powszechnym, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Najnowsze