Drożyźniana waloryzacja

i

Autor: SE

Waloryzacja emerytur na poziomie 13,26 proc?! Tak wzrosną emerytury [TABELA]

2022-04-02 15:23

Uwaga, emeryci! GUS podał nowe dane o inflacji, która w tym miesiącu przebiła psychologiczną granicę i wyniosła zatrważające 10,9 proc. To najwyższy wynik od ponad 20 lat! Wygląda na to, że wkrótce czeka nas fala paraliżującej drożyzny! Na szczęście szklanka jest do połowy pełna. Wysoka inflacja oznacza równie wysoką waloryzację emerytur, która przynajmniej częściowo zrównoważy oszalałe ceny.

Nowa waloryzacja emerytur

Kolejny rok może być rekordowy i to pod wieloma względami. Chociaż prawdopodobnie czeka nas ciąg dalszy drożyzny, to za wzrostem cen urosną także wynagrodzenia i świadczenia. Jeśli spełni się najczarniejszy scenariusz i taka waloryzacja utrzyma się na dłużej, w przyszłym roku emeryci i renciści dostaną rekordową podwyżkę świadczeń. Biorąc również wzrost wynagrodzeń o 11,7 proc. i i inflację, która w marcu 2022 r. wzrosła o 10,9 proc., przyszłoroczna waloryzacja powinna wynieść 13,24 proc. To pozwoli w dużym stopniu zrekompensować skokowo rosnące ceny żywności i rachunków. W praktyce, taka podwyżka emerytur oznaczałaby, że przyszłoroczne świadczenie w wysokości 2700 zł, wzrosłoby aż o 350 zł. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca.

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 3,2 proc. - Inflacyjny szczyt, który nie przekroczy 12 proc. rdr, zobaczymy około połowy roku - szacują w piątek analitycy PKO BP w komentarzu do danych GUS. Dodali, że w bazowym scenariuszu zakładają brak eskalacji wojny, co wraz z nadejściem wiosny powinno łagodzić napięcia na rynku surowców energetycznych, a także wspierać złotego.

Rekordowe podwyżki. Superwaloryzacja rent i emerytur POTWIERDZONA!
Sonda
Czy powinna być w 2022 roku druga waloryzacja emerytur?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze