Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK Spowolnienie gospodarcze przy wysokiej inflacji może okazać się pułapką

Dwucyfrowe stopy procentowe w Polsce? Kurs złotego może na nie wpłynąć

2022-06-27 12:43

Kurs złotego do euro według szacunków ekonomistów Banku Pekao podbija teraz inflację w Polsce o 0,3-0,4 pkt proc., co oznacza konieczność podwyżek stóp o "dodatkowy" 1 pkt proc. Nasza waluta jest pod presją, ale ekonomiści nie zakładają, że jest ona na tyle silna, aby zmusić polski bank centralny do bardziej zdecydowanego działania - informuje Business Insider. O ile wzrosną jeszcze stopy procentowe?

 Dwucyfrowe stopy procentowe to całkiem realny scenariusz

Pojawiają się kolejne prognozy analityków zakładające podwyżki stóp w Polsce do poziomu 8 proc., a nawet 10 proc. Obecnie stopa referencyjna wynosi 6 proc. "Jeszcze na początku tego roku zakładano, że docelowo stopa referencyjna w Polsce wzrośnie do 4 proc. To i tak byłaby spora zmiana wobec 0,1 proc. z czasów pandemii. Jednak kolejne odczyty inflacji u nas i na świecie przebijały prognozy, przyśpieszała inflacja bazowa, co napędzało oczekiwania dotyczące podwyżek stóp. W kwietniu-maju mówiło się o poziomie docelowym 6 proc. w tym cyklu. Tę wartość już osiągnęliśmy. Teraz pojawiają się nawet prognozy dwucyfrowych stóp w Polsce - czytamy na portalu."

Kurs złotego do euro coraz gorszy

Cytowany przez portal Piotr Bartkiewicz, ekonomista Banku Pekao, uważa że przecena naszej waluty to istotny pas transmisyjny przenoszący politykę czołowych banków centralnych na sytuację w Polsce.

-Kombinacja słabości złotego wobec euro oraz euro do innych walut, głównie dolara, oznacza, że towary importowane do Polski są droższe. W efekcie dochodzi do "importowania" z zagranicy presji na wzrost cen w naszej gospodarce – dodaje Bartkiewicz.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

— Z ostatnich wypowiedzi prezesa NBP wynika jednak, że RPP prawdopodobnie pozostanie w swoich działaniach ostrożna. Jasne jest, że podwyżki stóp będą kontynuowane, tak długo, jak długo rosła będzie bieżąca inflacja, jednak NBP nie chce przy okazji doprowadzić do nadmiernego zdławienia wzrostu gospodarczego, a prezes Adam Glapiński obawia się wzrostu bezrobocia — dodaje Kryńska.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?

Jak informuje Business Insider,  ekonomiści PKO BP zakładają, że inflacja swój szczyt w okolicy 15 proc. osiągnie w miesiącach letnich, stąd ich bazowy scenariusz przewiduje jeszcze dwie podwyżki o 0,5 pkt proc. w lipcu i we wrześniu, ponieważ w sierpniu nie ma posiedzenia RPP. Obecny cykl zakończyłby się więc na poziomie 7 proc., oczywiście przy ryzyku przechylonym w kierunku większego zakresu zacieśniania.

Najnowsze

Materiał sponsorowany