Inflacja wpłynie na 500 plus i świadczenia dla emerytur? Minister Maląg stawia sprawę jasno

2022-06-23 10:37
Marlena Maląg
Autor: @MalagMarlena/ FACEBOOK Marlena Maląg: programy społeczne będą realizowane mimo trudności

Wysoka inflacja niepokoi Polaków, którzy otrzymują świadczenia 500 plus i dodatkowe wsparcie do emerytury. Pieniądz traci na wartości nabywczej, ceny rosną, a rząd będzie miał coraz większe problemy ze spięciem budżetu. Z jednej strony niektórzy żądają waloryzacji świadczeń socjalnych, z drugiej obawiają się, że rząd w poszukiwaniu pieniędzy kompletnie je wycofa. Jak jednak powiedziała Minister Rodziny Marlena Maląg w trakcie Kongresu 590, inflacja nie wpłynie na wypłatę świadczeń społecznych.

Marlena Maląg o wpływie inflacji na 500 plus i 14. emerytury

Inflacja to niewątpliwie największy problem polskiej gospodarki i spore wyzwanie dla rządu, który musi dopiąć budżet. Szczególnie, że pojawiały się już postulaty, aby waloryzować świadczenia 500 plus. Z drugiej strony debaty politycznej pojawiły się apele, aby ratować państwo przed bankructwem i ze świadczeń socjalnych się wycofać, szczególnie że stymulują one inflację. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg stwierdziła jednak, że świadczenia nie są zagrożone

- Wszystkie świadczenia społeczne, które są inwestycją w rodzinę, w rodzinę z małymi dziećmi, to przede wszystkim inwestycja w przyszłość. To nie jest koszt dla państwa - powiedziała szefowa resortu na debacie podczas Kongresu 590.

Kongres 590 - Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Marlena Maląg o znaczeniu świadczeń społecznych

Jak stwierdziła Marlena Maląg, obecna sytuacja gospodarcza jest trudna dla Polaków, ale rząd robi wszystko, żeby zapewnić "poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa". Jako główne zagrożenie wskazała wojnę na Ukrainie oraz inflację.

- Grupy najuboższej to jednak dotyka. To zmusza rząd do wprowadzenia pakietów antyinflacyjnych, ale też do podjęcia trudnej decyzji o wypłacie 14. emerytury i to o wypłacie jej wcześniej, niż planowano - stwierdziła Maląg.

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane do 700 zł?

Marlena Maląg podkreślała również o innych metodach wzmacniania instytucji rodziny. Oprócz świadczeń społecznych apelowała o wsparcie w pracy, np. w postaci jej elastycznych form, czy poprzez wprowadzenie urlopu ojcowskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze