Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich w rozmowie z Hubertem Biskupskim

i

Autor: TOMASZ RADZIK/ SUPER EXPRESS Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich w rozmowie z Hubertem Biskupskim

Szef Związku Banków Polskich: Wakacje kredytowe zdewastują polski sektor bankowy

2022-06-30 20:17

Wakacje kredytowe będą działać proinflacyjnie i będą oznaczać konieczność kolejnych podwyżek stóp procentowych. Jeśli prezydent podpisze ustawę o wakacjach kredytowych polski sektor bankowy straci ok. 20 mld zł. Banki obniżą swoje warunki rozwoju i to w bardzo ciężkich ekonomicznie czasach. To może zachwiać portfelami kredytów przedsiębiorców - mówił w Polsat Wydarzenia, Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich.

Wakacje kredytowe zdewastują sektor bankowy

Szef Związku Banków Polskich (ZBP) stwierdził, że wakacje kredytowe to rozwiązanie niesłuszne, niesprawiedliwe, proinflacyjne i wręcz w pewnym zakresie dewastujące sektor bankowy".  Jak mówił taka pomoc przyznawana powinna być wyłącznie tym osobom, które przeznaczają przeszło 40 proc. dochodu na spłatę raty kredytowej. Obecna pomoc z Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców zakłada możliwość wakacji kredytowych dla osób, które przeznaczają 50 proc. dochodu na obsługę kredytu.

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz

-Naszym celem Polaków, przedsiębiorców i polityków jest zduszenie inflacji, która rzutuje na całą gospodarkę. Jeśli będzie stabilny system bankowy, będziemy mogli wspierać osoby mające problemy ze spłatą kredytów. Mamy już dwa rozwiązania w tym Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który pozwala nieoprocentowaną pożyczką spłacić część zobowiązania - przypominał Pietraszkiewicz w Polsat News. 

Aktualny kształt wakacji kredytowych może bardzo osłabić sektor bankowy

Pietraszkiewicz stwierdził, że za te wakacje kredytowe zapłacą przede wszystkim depozytariusze, prowadzący program pytał czy nie z zysków. Przypomniał jednocześnie, że rok do roku te zyski wzrosły o 111 proc. Z ostatnich danych NBP wynika, że zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-kwiecień 2022 roku wyniósł 9,19 mld zł.

- Spodziewamy się wzrostu kredytów nieregularnych, a to oznacza dla nas kolejne koszty, wiemy, że musimy płacić na wsparcie kredytobiorców, to jest kolejne obciążenie. I wiemy o tym, że mamy obowiązek wpłacenia na Fundusz Stabilizacyjny kolejnych 3,5 mld złotych, to wszystko składa się w bardzo krótkim czasie na poważne obciążenia - powiedział w Polsacie.

Przypomnijmy, że projekt zawiera przepisy dotyczące wsparcia kredytobiorców. Chodzi o możliwość skorzystania z wakacji kredytowych przez osoby zadłużone w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).

Sonda
Czy kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze