Powszechne wakacje kredytowe zagrożone?
Jak podał Narodowy Bank Polski, w sprawie wakacji kredytowych przeanalizowano potencjalne skutki ustawy wsparcia kredytobiorców i stwierdzono, że jej skutki znacznie obciążą sektor bankowy. Jednak zdecydowano się na niewydawanie wspólnej opinii, gdyż Ministerstwo Finansów zdecydowało się nie zabierać głosu w kwestii powszechnych wakacji kredytowych.
NBP rekomendowało, aby wsparcie wakacji kredytowych było kierowane do kredytobiorców, którzy mają problemy ze spłatą zobowiązań. Szczególnie, że powszechne wakacje kredytowe mogłyby kosztować sektor bankowy nawet 20 mld zł.
Powszechne wakacje kredytowe zbyt kosztowne
Również Bankowy Fundusz Gwarancyjny optował za tym, aby wakacje kredytowe nie były powszechne i działały podobnie jak Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Wskazywano również, że powszechność takiego wsparcia nie działa w zgodzie z działaniami antyinflacyjnymi rządu.
Wakacje kredytowe, na czym polegają?
Zgodnie z ustawą o pomocy kredytobiorcom, wakacje kredytowe mają przesunąć spłatę kilku rat, bez dodatkowych odsetek. Przez półtora roku (od lipca 2022 roku do grudnia 2023) kredytobiorcy będą mogli zapłacić jedynie 10 rat (zamiast 18), tym samym zyskując 8 miesięcy wakacji bez kredytu. Oczywiście raty trzeba opłacić pod koniec kredytu. O szczegółach, pisaliśmy tutaj.