Zwiększenie stóp procentowych zaczyna oddziaływać na gospodarkę przychodzi z dość długim opóźnieniem.

i

Autor: Materiały prasowe Zwiększenie stóp procentowych zaczyna oddziaływać na gospodarkę przychodzi z dość długim opóźnieniem.

Wiceprezeska NBP: Stopy procentowe działają na inflację z dużym opóźnieniem. Kiedy raty kredytów przestaną rosnąć?

2022-06-30 20:41

Moment, kiedy zwiększenie stóp procentowych zaczyna oddziaływać na gospodarkę przychodzi z dość długim opóźnieniem. Nasze badania wskazują, że to jest od czterech do ośmiu kwartałów - powiedziała portalowi Obserwator Finansowy Marta Kightley wiceprezeska Narodowego Banku Polskiego (NBP). Kightley wyjaśniała mechanizmy walki z inflacją i odpowiedziała na pytanie o przyszłość globalizacji. To kiedy nastąpi koniec podwyżek stóp procentowych?

W czwartek (30 czerwca)  wiceprezeska Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marta Kightley udzieliła wywiadu portalowi Obserwator Finansowy, w którym m.in. wyjaśniła mechanizmy walki z inflacją i odpowiedziała na pytanie o przyszłość globalizacji.

Kightley oceniła, że "bardzo często jest takie oczekiwanie, że w momencie, w którym bank zaczyna podnosić stopy procentowe, to będziemy mieć automatyczny wpływ na poziom bieżących cen". "To jest ważne aby komunikować, (...) że horyzont oddziaływania stóp procentowych na gospodarkę jest dosyć długi. Nasze badania wskazują, że to jest od czterech do ośmiu kwartałów" - wyjaśniła.

-Ten moment, kiedy te stopy najsilniej oddziałują na gospodarkę przychodzi z dość długim opóźnieniem. Dlatego decyzje, które są podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej biorą pod uwagę ten średni horyzont" - dodała. Powodem, dla którego podwyżki stóp procentowych są ogłaszane stopniowo, jest konieczność obserwowania jak gospodarka reaguje - stwierdziła.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Wiceprezeska NBP odniosła sie do pytania o przyszłość globalizacji po pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie. "Globalizacja nie wzięła się znikąd. Jest kwestia ceny (...) - w niektórych miejscach Ziemi różne rzeczy się taniej produkuje i my jako konsumenci z tego korzystamy" - wskazała. "Pytanie, czy te łańcuchy (dostaw ) będą się skracać, pytanie czy będzie ten +nearshoring+ czyli będzie bliżej tych centrów przenoszona produkcja - zobaczymy" - powiedziała.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze