Orlen

i

Autor: Shutterstock Orlen

Orlen

Kolejne ważne ruchy Orlenu. Integruje spółki wydobywcze

2023-08-31 8:21

Orlen integruje spółki wydobywcze w jeden podmiot. Jak stwierdził prezes spółki Daniel Obajtek w rozmowie z PAP, ten ruch pozwoli na zwiększenie możliwości inwestycyjnych. Obecnie Orlen ma w Polsce ok. 180 projektów wydobywczych oraz zakłada ok. 17 mld inwestycji w tym obszarze.

Orlen integruje spółki wydobywcze

Grupa Orlen integruje obecnie spółki wydobywcze działające wcześniej w PGNiG, Lotosie i Orlenie w spółce PGNiG Upstream Polska.

- Po przejęciu PGNiG stworzenie jednego podmiotu dla wydobycia miało zasadnicze znaczenie - podkreślił Obajtek, wskazując m.in., że działalność kilku podmiotów niejednokrotnie powodowała jakieś animozje, np. w obszarze wzajemnych rozliczeń. Pojedyncze spółki czasami nie miały też pieniędzy na inwestycje, jedna duża spółka będzie odpowiednie pieniądze posiadać - wyjaśnił.

Mówiąc o krajowych projektach wydobywczych prezes Orlenu zaznaczył, że pozwolą one m.in. zwiększyć wydobycie węglowodorów, np. ze złóż, które wcześniej uważano za wyeksploatowane. „Są nowe technologie, które pozwalają dalej z nich wydobywać, ale te technologie kosztują. Niezbędne są duże inwestycje” - podkreślił.

Orlen połączył norweskie spółki PGNiG i Lotos

Jak przypomniał Obajtek, Orlen przeprowadził już połączenie norweskich spółek PGNiG i Lotosu. Na wydobycie w Norwegii planujemy przeznaczyć ponad 40 mld zł - podkreślił, dodając, że połączona spółka ma zdecydowanie większe znaczenie na tamtym rynku. „Widzimy już zainteresowanie współpracą z nią ze strony dużych koncernów” - zaznaczył.

Wzrost wydobycia Orlenu w Norwegii ma nastąpić zarówno poprzez rozwój własnego wydobycia, ale także poprzez kolejne akwizycje. „Cała strategia grupy jest oparta zarówno na rozwoju ograniczonym jak i akwizycjach” - powiedział Obajtek.

Pieniądze to nie wszystko - Alicja Defratyka

Quiz z wiedzy podstawowej

Pytanie 1 z 10
Co jest stolicą Polski?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze