Daniel Obajtek

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express

Wyniki finansowe

Grupa Orlen z zyskiem 4,5 mld zł w drugim kwartale roku

2023-08-24 8:03

Grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale br. ponad 4,5 mld zysku przy ponad 3,6 mld zł rok wcześniej, a za pierwsze półrocze br. ponad 13,6 mld zł przy ponad 6,5 mld zł rok wcześniej - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Orlen. Koncern podkreśla, że wynik został osiągnięty dzięki konsolidacji z Grupą LOTOS oraz PGNiG i najlepiej obrazuje mocną pozycję koncernu, który był jedną z pięciu najszybciej awansujących firm w światowym rankingu Fortune Global 500. Zwiększenie skali działalności połączonej Grupy ORLEN oznacza także wyższe wpływy do budżetu państwa. Jako największy płatnik podatków w Polsce ORLEN w pierwszym półroczu tego roku wpłacił już 36,5 mld zł, o ok. 20 mld zł więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Wyniki finansowe Grupy Orlen

– Bezpieczna przyszłość Polaków to dla nas priorytet. Dlatego wykorzystujemy potencjał koncernu wzmocnionego po procesie fuzji i konsekwentnie inwestujemy wypracowane zyski, aby zagwarantować tanią, stabilną i czystą energię oraz wspierać powstanie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy we wszystkich regionach kraju. W tym roku na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski oraz regionu przeznaczymy rekordowe 36 mld zł. Kluczowe pozostają dla nas inwestycje w nowoczesną energetykę, przede wszystkim odnawialne źródła energii i bezpieczną energetykę jądrową. Nasze działania przynoszą wymierne efekty - już dziś jesteśmy jednym z największych wytwórców energii w kraju, a ponad 60 proc. naszej produkcji pochodzi ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. Dobre wyniki finansowe przekładają się również na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. W pierwszym półroczu Grupa ORLEN wpłaciła blisko 36,5 mld zł, czyli aż o 20 mld zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

W drugim kwartale 2023 r. połączona Grupa ORLEN wypracowała:

  • Przychody na poziomie: 74,6 mld zł
  • EBITDA LIFO na poziomie: 8,7 mld zł
  • Zysk netto w wysokości: 4,5 mld zł

Jak podaje sam koncern, ORLEN konsekwentnie realizuje projekty wpisujące się w zaktualizowaną na początku tego roku strategię do 2030 roku. Jednym z najsilniejszych jej filarów jest energetyka nisko- i zeroemisyjna. W ramach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, spółka podjęła warunkową decyzję inwestycyjną dla farmy Baltic Power, umożliwiającą finalizację etapu projektowego. Rozpoczęcie fazy budowy planowane jest jeszcze w tym roku, po zakończeniu procesu pozyskiwania finansowania oraz po skompletowaniu pozwoleń budowlanych. Wspólna inwestycja ORLEN i Northland Power jest na tym etapie najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce.

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania sześciu nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów w przypadku pięciu lokalizacji otrzymała Grupa ORLEN. W efekcie, potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5200 MW.

Ponadto Grupa ORLEN zawarła z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142 MW. W ramach transakcji zabezpieczono również opcję uzupełnienia ich o aktywa fotowoltaiczne (o mocy do 159 MW), m.in. na zasadzie wspólnego łącza. Uruchomione w 2021 i 2022 roku farmy produkują tyle energii, ile rocznie zużywa ok. 240 tys. gospodarstw domowych. Przejmowane aktywa są nie tylko jednymi z najnowocześniejszych, ale i najbardziej efektywnych farm wiatrowych w Polsce. Zasilają je turbiny o mocy 4,2 MW, jedne z największych wykorzystywanych obecnie w Polsce. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

Grupa ORLEN kładzie także mocny nacisk na rozwój małej energetyki jądrowej. ORLEN Synthos Green Energy oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz uruchomią Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. Równolegle, kolejne uczelnie przyłączają się do porozumienia o współpracy przy kształceniu kadr w tym obszarze. Wszystkie te inicjatywy, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, pozwolą w perspektywie kilku najbliższych lat rozwijać w Polsce energetykę jądrową w oparciu o własną, wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierów oraz naukowców.

ORLEN inwestuje także w kształcenie kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych. W zakończonej w czerwcu pierwszej edycji Akademii Wodorowej wzięło udział 63 wykładowców i ekspertów oraz 30 uczestników, spośród których pięciu najlepszych już wkrótce będzie mogło rozpocząć płatny staż w Grupie ORLEN. Zgodnie ze strategią wodorową do 2030, koncern uruchomi w Europie Środkowej ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego - zarówno drogowego, jak i kolejowego, przy czym około połowa lokalizacji znajdzie się w Polsce.

Dynamiczny rozwój nowych technologii, w szczególności z obszaru energetyki, to biznesowa przyszłość ORLENU. Należący do koncernu największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital – ORLEN VC po niespełna dwóch latach działalności ma w swoim portfelu już osiem inwestycji kapitałowych, łącznie na ponad 150 mln zł. Najnowszą jest nowoczesna platforma umożliwiająca ponowne wykorzystanie i późniejszy recykling akumulatorów z milionów samochodów elektrycznych wprowadzanych co roku do użytku. To innowacyjne rozwiązanie stworzone przez niemiecką spółkę Circunomics, której ORLEN VC został jednym z najważniejszych udziałowców, przyczyni się do zredukowania śladu węglowego baterii nawet o 50 proc.

Inwestycje w wodór, gaz, ropę

W drugim kwartale br. opublikowana została „Polityka klimatyczna Grupy ORLEN”, która uszczegóławia działania koncernu na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Dokument w kompleksowy sposób pokazuje podejście Grupy ORLEN do zarządzania kwestiami klimatycznymi oraz systematyzuje dotychczasowe działania w tym obszarze.

ORLEN rozwija także segment wydobycia. Koncern, wraz z partnerami koncesyjnymi, dostał zgodę na zagospodarowanie złóż Ørn i Alve Nord na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, które zapewnią mu ok. 0,4 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie w szczytowym okresie produkcji. Wydobycie ze złóż będzie charakteryzować się niskim śladem węglowym – ponad 3-krotnie mniejszym od globalnej średniej.

Konsekwentnie powiększane są również zasoby ropy w Norwegii. W złożu Øst Frigg, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway, może znajdować się dwa razy więcej ropy naftowej niż zakładano do tej pory. Odkrycie zostanie zagospodarowane z wykorzystaniem planowanej infrastruktury obszaru Yggdrasil – jednego z największych projektów wydobywczych realizowanych obecnie na całym Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Grupa ORLEN jest partnerem projektu.

Dostawy ropy naftowej z norweskich złóż zostały także zabezpieczone poprzez kontrakt z bp. Podpisana umowa przewiduje dostawy łącznie do 6 mln ton surowca w ciągu roku jej obowiązywania, na potrzeby rafinerii koncernu. Pierwszy tankowiec z ropą przypłynie do Naftoportu w Gdańsku w trzecim kwartale br.

Koncern wzmacnia również swoją pozycję na globalnym rynku skroplonego gazu ziemnego. Pod koniec czerwca do Świnoujścia dotarł drugi statek z floty tworzonej przez Grupę ORLEN z ładunkiem tego surowca. Jednostka o nazwie „Grażyna Gęsicka” przetransportowała do Polski około 65 tys. ton LNG z amerykańskiego terminala Freeport. Dostawa została zrealizowana na podstawie transakcji zawartej na rynku spotowym.

Grupa ORLEN realizuje także największą od 20 lat inwestycję petrochemiczną w Europie. W czerwcu została podjęta decyzja o zwiększeniu skali rozbudowy Kompleksu Olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na produkty petrochemiczne, stanowiące bazę do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. W efekcie rozbudowy Kompleksu Olefin powstanie ok. 650 nowych miejsc pracy. Inwestycja pozwoli m.in. na redukcję o 30 proc. emisji CO2 na tonę produktu. Finalizacja projektu uplasuje ORLEN jako lidera branży petrochemicznej w Europie.

Obniżki cen gazu

Grupa ORLEN podkreśla, że przeznaczy w tym roku blisko 14 mld zł na zapewnienie niskich cen gazu dla siedmiu milionów polskich gospodarstw domowych oraz 35 tysięcy podmiotów wrażliwych - jak szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki. Z tego m.in. względu segment wydobycie w ostatnim kwartale zanotował wynik w wysokości (-) 114 mln zł. Istotny wpływ miały na niego także spadki cen węglowodorów, w tym gazu o ponad (-) 60% (r/r) oraz ropy o ponad (-) 30% (r/r). Średnia produkcja ropy i gazu w drugim kwartale, głównie w Polsce i Norwegii, wyniosła ok. 160 tys. boe/d.

Sonda
Czy PKN Orlen powinien zmienić nazwę na kultową CPN?
Pieniądze to nie wszystko - Piotr Arak
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze