Andrzej Sapkowski, pisarz który stworzył Wiedźmina

i

Autor: EAST NEWS Andrzej Sapkowski, pisarz który stworzył "Wiedźmina"

Konflikt Andrzeja Sapkowskiego z CD Projekt. Czy sprawa została rozwiązana?

2021-04-16 13:00

Pod koniec 2018 roku w mediach gruchnęła informacja o olbrzymich roszczeniach jakie w stosunku do CD Projekt Red wysunął Andrzej Sapkowski. Autor uznał, że należą mu się dodatkowe pieniądze, za prawa do "Wiedźmina", które spółka nabyła kilka lat wcześniej. Wtedy nie wierząc zbytnio w sukces przedsięwzięcia Sapkowski zażądał stosunkowo niewielkiej kwoty pieniędzy z góry. Jednak po olbrzymim sukcesie trzeciej odsłony przygód Geralta z Rivii prawnicy pisarza domagali się od CD Projekt aż 60 mln zł. Jak zakończył się ten spór? Czy Andrzej Sapkowski otrzymał wymarzone miliony?

Roszczenia Andrzeja Sapkowskiego w stosunku do CD Projekt

Spór Andrzeja Sapkowskiego z CD Projekt zyskał olbrzymi rozgłos medialny. Z jednej strony na znanego, ale nie do końca lubianego, pisarza posypały się gromy. Wielu fanów stanęło po stronie producentów gier, a większość ekspertów uznała żądania autora za niezasadne. Z drugiej strony część ludzi zaznaczała, że Sapkowskiemu powinna należeć się rekompensata, gdyż w momencie sprzedawania praw do 'Wiedźmina" nie mógł określić skali sukcesu jaki odniosą Redzi. Przypomnijmy, że prawnicy Andrzeja Sapkowskiego domagali się od CD Projekt Red, aż 60 milionów złotych zadośćuczynienia. W tamtym czasie sprawą żyłą niemal cała Polska. Tym bardziej, że za produkcję serialu opartego na przygodach Geralta z Rivii, brał się właśnie amerykański gigant streamingowy Netflix. Jak zakończyła się ta sprawa? Czy strony doszły do porozumienia?

Super Raport 16.04 (Goście: Tomasz Siemoniak - PO, prof. Ryszard Piotrowski - konstytucjonalista, UW) Sedno Sprawy: prof. Konrad Rejdak

Czy Andrzej Sapkowski i CD Projekt Red doszli do porozumienia w sprawie "Wiedźmina"?

Rok później, pod koniec grudnia 2019 roku, obie strony doszły jednak do porozumienia. Początkowo CD Projekt Red nie chciało słyszeć o jakiejkolwiek ugodzie, uznając podpisaną przed laty umowę za zasadną. Jednak po upłynięciu niemal roku w firmie stwierdzono, że lepiej będzie powrócić do rozmów i uzgodnić porozumienie, które zadowoli obie strony. Producenci gier komputerowych postanowili wtedy opublikować, na swojej stronie internetowej, oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Oświadczenie CD Projekt Red opublikowane w sprawie roszczeń Sapkowskiego

- CD PROJEKT, twórca serii gier o Wiedźminie i nadchodzącego Cyberpunka 2077, wraz z Andrzejem Sapkowskim, autorem Sagi Wiedźmińskiej, informują, że w dniu dzisiejszym podpisane zostało porozumienie wzmacniające i pieczętujące wzajemne relacje. „Zawsze podziwialiśmy twórczość Pana Andrzeja Sapkowskiego, która była inspiracją dla zespołu Studia CD PROJEKT RED” – mówi Adam Kiciński, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej CD PROJEKT. „Wierzę że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji” – dodaje. Przyjęte uzgodnienia zaspokajają i w pełni wyjaśniają potrzeby oraz oczekiwania obu stron przy poszanowaniu wcześniej zawartych umów oraz nakreślają ramy przyszłej współpracy pomiędzy stronami. Podpisane porozumienie nadaje Spółce nowe prawa oraz potwierdza posiadane prawa do eksploatacji uniwersum Wiedźmina w obszarze gier wideo, komiksów, gier tradycyjnych oraz merchandisingu - napisali przedstawiciele CD Projekt

Czy powstaną kolejne produkcje osadzone w świecie "Wiedźmina"?

Ze względu na poufność informacji, ani Redzi, ani Andrzej Sapkowski, nie ujawnili jaką kwotą musiał zadowolić się autor. Jednak z pewnością była wystarczająco duża, gdyż w oświadczeniu można przeczytać, że porozumienie nie tylko potwierdza dotychczasowe prawa spółki do marki "Wiedźmin", ale daję również możliwość do dalszego tworzenia produktów związanych z grami komputerowymi, planszowymi, czy komiksami osadzonymi w świecie Geralta, Ciri i Yennefer. Kiedy więc zobaczymy nowe produkcje spod skrzydeł Cd Projekt Red? Tego jak na razie nie wiadomo. Pozostaje nam jedynie uzbroić się w cierpliwość.

Najnowsze