Zwolnienia z ZUS przedłużone
Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa dotknął wszystkie branże, ale niektóre wyjątkowo długo mogą odczuwać jego skutki. Dla wielu firm pomoc w postaci trzymiesięcznego zwolnienia z ZUS okazała się niewystarczająca, a składki ZUS za miesiąc czerwiec (z terminem płatności w lipcu) przedsiębiorcy muszą już opłacać według stawek obowiązujących przed epidemią. Tymczasem obecnie są w tak samo złej sytuacji, w jakiej znajdowały się na początku kryzysu i bez dodatkowej pomocy mogą nie utrzymać się na powierzchni. Branża turystyczna należy do tych, które wskutek pandemii ucierpiały najbardziej i dlatego jej przedstawiciele od kilku miesięcy zabiegali o stworzenie specjalnego pakietu wsparcia pozwalającego na przetrwanie.
ZOBACZ KONIECZNIE: Pracujesz w Niemczech? Zabiorą ci 500 plus!
Teraz wicepremier Jadwiga Emilewicz zdecydowała o przedłużeniu dla firm z sektora turystycznego o kolejne trzy miesiące zwolnienia z ZUS. Objęci nim przedsiębiorcy nie będą zatem musieli płacić składek ZUS do października włącznie, a pierwsze składki zapłacą dopiero w listopadzie 2020 roku.
Kto nie musi płacić ZUS do października
Jak czytamy na stronie zus.pox.pl - zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego podkomisji ds. Turystyki, Grzegorza Matusiaka, wydłużone zwolnienie ze składek ZUS obejmie ostatecznie przedsiębiorców działających w następujących branżach (wg klasyfikacji PKD):
79.90.A - piloci wycieczek i przewodnicy
93.19.Z - w zakresie, w jakim odnosi się do przewodników górskich
49.39.Z - pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany
79.11.A - działalność agentów turystycznych
79.90.A - działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych
82.30.Z - działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów
Niewykluczone jednak, że w trakcie prac nad ustawą, katalog osób uprawnionych do zwolnienia może jeszcze ulec rozszerzeniu.
Świadczenie postojowe na kolejne 3 miesiące
Zostanie również wydłużony o kolejne 3 miesiące okres pobierania świadczenia postojowego. Możliwość uzyskania tzw. dodatkowego świadczenia postojowego dotyczyć będzie jednak tylko tych osób, które wykonują działalność w zakresie „Pozostałego transportu lądowego pasażerskiego, gdzie indziej niesklasyfikowanego” (PKD 49.39.Z).
Nowe przepisy wprowadzają również możliwość uzyskania świadczenia postojowego przez tych przedsiębiorców, którzy do tej pory nie mogli z niego skorzystać. Będą je mogły uzyskać również te osoby, które prowadzą działalność sezonową i zawiesiły prowadzenie działalności gospodarczej po dniu 31 sierpnia 2019 roku.
Prawo do świadczenia postojowego uzyskają przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w zakresie:
79.90.A - piloci wycieczek i przewodnicy
93.19.Z - w zakresie, w jakim odnosi się do przewodników górskich
79.11.A - działalność agentów turystycznych
Aby uzyskać prawo do świadczenia postojowego, należy jednak wykazać, że działalność ta stanowi główne źródło dochodu i ma charakter sezonowy (jest wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku).