Magdalena Rzeczkowska

i

Autor: Wojciech Strozyk/REPORTER Magdalena Rzeczkowska

Kryzys energetyczny

Koszty rzędu miliardów złotych. Minister finansów o wsparciu energetycznym

2022-10-05 14:51

"Tegoroczne koszty działań osłonowych, podejmowanych przez rząd w związku ze wzrostem cen energii i paliw to kilkadziesiąt miliardów złotych" - podkreśliła podczas środowej konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Minister finansów o aktualnych działaniach osłonowych

W środę 5 października 2022 roku odbyła się konferencja prasowa minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera. Podczas konferencji poruszono m.in. kwestię kryzysu energetycznego oraz wsparcia skierowanego do lokalnych samorządów.

"Działania te są finansowane z nadmiarowego zysku NBP i wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 - wyjaśniła minister. "Środki finansowe znajdujemy na bieżąco, w momencie gdy potrzeba pomocy obywatelom się pojawi" - zapewniła.

Jak przypomniała Rzeczkowska, rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną, czyli obniżki podatków związane ze wzrostem cen energii, paliw i żywności, dodatki osłonowe, dodatki do źródeł ciepła i ogrzewania, a ostatnio zamrożenie cen energii elektrycznej i dodatki do ogrzewania elektrycznego.

Minister finansów dodała, że kolejna, tzw. tarcza solidarnościowa przewiduje m.in. zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r. kosztem 26 mld zł w przyszłym roku. Przypomniała też, że w Senacie jest ustawa o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym, zgodnie z którą pomoc dla nich w tym roku sięgnie 5 mld zł, a w 2023 r. - 8 mld zł.

Magdalena Rzeczkowska "Polska gospodarka jest stabilna"

Magdalena Rzeczkowska zapewniła również o stabilności polskiej gospodarki i finansów społecznych. "2021 rok to odbicie po pandemii. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wzrost PKB wyniósł 6,8 proc. Po pierwszych dwóch kwartałach 2022 roku mamy wzrost na poziomie 5,5%, mimo nasilającego się kryzysu, rosnących cen energii, wojny w Ukrainie. Polska gospodarka i finanse publiczne są stabilne" - podkreśliła.

"Dzięki wzrostowi gospodarczemu i uszczelnieniu systemu podatkowego dochody budżetu są stabilne i możemy wspierać samorządy w realizacji ich zadań. Zaczynamy przekazywanie kolejnych dodatkowych środków dla jednostek samorządów terytorialnych" - dodała minister finansów.

Sonda
Czy dodatek osłonowy będzie istotny w Twoim budżecie domowym?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze