Ludwik Kotecki

i

Autor: East News Ludwik Kotecki

Kotecki przestrzega

Kotecki z RPP: Stopy procentowe wciąż będą rosły!

2022-10-10 13:56

Stopy procentowe będą ciągle rosły? Tak twierdzi członek RPP Ludwik Kotecki. W wywiadzie dla Business Insider Polska wyznał, że polityka pieniężna w Polsce powinna być dalej zaostrzana. Jego zdaniem, z powodu gwałtownego przyspieszenia inflacji, utrzymanie ujemnych realnych stóp procentowych wydaje się być po prostu niewłaściwe.

Kotecki z RPP o stopach procentowych. Będą rosły?

W wywiadzie dla Businnes Insider, członek RPP Ludwik Kotecki wyznał, że problem inflacji jeszcze długo będzie zagrażał Polsce. Dynamika cen mocno przyśpiesza, na co wskazują dane o poziomie inflacji z września br. (17,2 proc.). - To się wydarzyło po kilku miesiącach wzrostu cen w ujęciu miesiąc do miesiąca poniżej 1 proc. W takiej sytuacji, w obliczu mocnego przyspieszenia inflacji, rozlania się jej na wszystkie kategorie towarów i usług, utrzymywanie ujemnych realnych stóp procentowych, wydaje się głęboko niewłaściwe i niedającym wytłumaczyć czekaniem na cud - powiedział Ludwik Kotecki. Dodał, że w takiej sytuacji polityka pieniężna powinna być dalej zaostrzana. - Dodatkowo mamy bowiem silną deprecjację, czyli osłabienie złotego i to osłabia siłę podwyżek stóp procentowych. Do tego mamy wakacje kredytowe, które unieważniły część naszego zaostrzenia polityki pieniężnej. I w końcu mamy luźną politykę fiskalną, które nie wspiera i nie będzie wspierać, co zostało właściwie oficjalnie potwierdzone, naszej walki z inflacją - powiedział w rozmowie. 

W środę 5 października RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie - po wcześniejszej serii 11 podwyżek z rzędu stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. W czwartek prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że RPP zatrzymała cykl podwyżek stóp proc., ale nie podjęła decyzji o zakończeniu go, a dalsze decyzje Rady będą zależały od listopadowej projekcji. "RPP powinna robić swoje. Mamy właściwie jeden cel i jeden instrument. Naszym celem nie jest wzrost gospodarczy czy bezrobocie, tylko niska i stabilna inflacja. Nawet jeśli w Polsce będzie recesja, co wydaje mi się mało prawdopodobne, to ona nie doprowadzi do wzrostu bezrobocia, o czym już mówiliśmy, a co za tym idzie, nie będzie to problem społeczny" - mówił dla PAP Kotecki.

Sonda
Czy Twój budżet domowy również uszczuplił się wskutek inflacji?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze