Księgowi chcą przesunąć Polski Ład na 2023 rok. Piszą list do premiera Morawieckiego

2022-01-14 15:55
Polski Ład
Autor: SHUTTERSTOCK Polski Ład

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, mając na uwadze bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz dobro podatników, a także księgowych i kadrowych, zwraca się do rządu z apelem o przesunięcie terminów wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu o rok (tj. do 2023 r.). Umożliwiłoby to przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji i przeprowadzenie konsultacji społecznych. Czy premier odpowie na ich list?

Polski Ład 2022. Księgowi mają twardy orzech do zrgyzienia

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce piosze list do premiera Morawieckiego w sprawie Polskiego Ładu, a raczej bałaganu, jaki ten wprowadził. Księgowi piszą: "mając na uwadze bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz dobro podatników, a także księgowych i kadrowych, zwraca się do rządu z apelem o przesunięcie terminów wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu o rok (tj. do 2023 r.) Umożliwiłoby to przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji i przeprowadzenie konsultacji społecznych. Jeżeli rząd uzna ten postulat za niemożliwy do spełnienia, wówczas jako alternatywę proponujemy:

1. powołanie przez Ministra Finansów grupy ekspertów reprezentujących organizacje branżowe, która w trybie pilnym przygotuje kompleksową analizę i niezbędne zmiany przepisów tzw. Polskiego Ładu.

2. przedłużenie terminów sporządzenia oraz przekazania (złożenia): - rocznych deklaracji PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR i CIT-8 za 2021 r. - rocznych sprawozdań finansowych za 2021 r.

3. niezwłoczne opublikowanie wzorów zeznań rocznych dla podatników PIT/CIT za rok 2021.

Księgowi w swoim liście wyraźnie podkreślają, że powstał chaos utrudniający pracę księgowych, którzy pod presją czasu i w niestabilnych warunkach muszą stosować rozwiązania, których poprawności nie są pewni. Powoduje to zrozumiałe frustracje, szczególnie że ostatecznie to księgowi i przedsiębiorcy, a nie regulator, ponoszą odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń. Do księgowych w pierwszej kolejności mają pretensje osoby, których wynagrodzenie, nie z winy księgowych, uległo zmniejszeniu w porównaniu z 2021 r. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce stanowczo sprzeciwia się obciążaniu księgowych winą za chaos związany z wdrażaniem tzw. Polskiego Ładu. Mimo symbolicznego okresu vacatio legis, księgowi intensywnie przygotowywali się do tej zmiany, poświęcając na to wiele czasu, nie zaniedbując przy tym licznych obowiązków związanych z bieżącą pracą. Pragniemy podkreślić, że obecnie sytuacja księgowych jest krytyczna. Jest tak między innymi dlatego, że pierwsze błędy w tzw. Polskim Ładzie są poprawiane w trybie doraźnym.

Na koniec swojego listu piszą: Liczymy za pozytywne ustosunkowanie się do naszego apelu. Byłaby to najlepsza forma przeprosin za słowa obciążające księgowych za chaos związany z tzw. Polskim Ładem.

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze