Polski Ład

i

Autor: SHUTTERSTOCK Polski Ład

Księgowi chcą przesunąć Polski Ład na 2023 rok. Piszą list do premiera Morawieckiego

2022-01-14 15:55

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, mając na uwadze bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz dobro podatników, a także księgowych i kadrowych, zwraca się do rządu z apelem o przesunięcie terminów wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu o rok (tj. do 2023 r.). Umożliwiłoby to przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji i przeprowadzenie konsultacji społecznych. Czy premier odpowie na ich list?

Polski Ład 2022. Księgowi mają twardy orzech do zrgyzienia

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce piosze list do premiera Morawieckiego w sprawie Polskiego Ładu, a raczej bałaganu, jaki ten wprowadził. Księgowi piszą: "mając na uwadze bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz dobro podatników, a także księgowych i kadrowych, zwraca się do rządu z apelem o przesunięcie terminów wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu o rok (tj. do 2023 r.) Umożliwiłoby to przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji i przeprowadzenie konsultacji społecznych. Jeżeli rząd uzna ten postulat za niemożliwy do spełnienia, wówczas jako alternatywę proponujemy:

1. powołanie przez Ministra Finansów grupy ekspertów reprezentujących organizacje branżowe, która w trybie pilnym przygotuje kompleksową analizę i niezbędne zmiany przepisów tzw. Polskiego Ładu.

2. przedłużenie terminów sporządzenia oraz przekazania (złożenia): - rocznych deklaracji PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR i CIT-8 za 2021 r. - rocznych sprawozdań finansowych za 2021 r.

3. niezwłoczne opublikowanie wzorów zeznań rocznych dla podatników PIT/CIT za rok 2021.

Księgowi w swoim liście wyraźnie podkreślają, że powstał chaos utrudniający pracę księgowych, którzy pod presją czasu i w niestabilnych warunkach muszą stosować rozwiązania, których poprawności nie są pewni. Powoduje to zrozumiałe frustracje, szczególnie że ostatecznie to księgowi i przedsiębiorcy, a nie regulator, ponoszą odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń. Do księgowych w pierwszej kolejności mają pretensje osoby, których wynagrodzenie, nie z winy księgowych, uległo zmniejszeniu w porównaniu z 2021 r. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce stanowczo sprzeciwia się obciążaniu księgowych winą za chaos związany z wdrażaniem tzw. Polskiego Ładu. Mimo symbolicznego okresu vacatio legis, księgowi intensywnie przygotowywali się do tej zmiany, poświęcając na to wiele czasu, nie zaniedbując przy tym licznych obowiązków związanych z bieżącą pracą. Pragniemy podkreślić, że obecnie sytuacja księgowych jest krytyczna. Jest tak między innymi dlatego, że pierwsze błędy w tzw. Polskim Ładzie są poprawiane w trybie doraźnym.

Na koniec swojego listu piszą: Liczymy za pozytywne ustosunkowanie się do naszego apelu. Byłaby to najlepsza forma przeprosin za słowa obciążające księgowych za chaos związany z tzw. Polskim Ładem.

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze