Lubelskie - ZUS i kalkulator do składki zdrowotnej

i

Autor: pixabay/zdj. ilustracyjne Co musisz wiedzieć o podatku liniowym

Polski Ład. Masz umowę zlecenie? Jak odzyskać zwrot pensji?

2022-01-12 13:22

Polski Ład - Rozporządzenie w sprawie zaliczek dotyczy również umów zlecenia i jak podaje Dziennik Gazeta Prawna zleceniobiorcy nie powinni dostać niższych wynagrodzeń. Niektórzy natomiast już otrzymali niższą pensję. "To efekt Polskiego Ładu, którego pierwotne brzmienie czyniło sytuację zleceniobiorców dość skomplikowaną" - podaje "DGP". Rzecznik rządu, Piotr Muller zapewnia, że wynagrodzenia z umów zleceń zostaną "poprawnie wypłacone w lutym i odpowiednio różnice za styczeń zostaną zwrócone. "

Wydane w piątek rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczy m.in. zleceniobiorców. Rozporządzenie zakłada, że np. zleceniobiorca powinien przekalkulować dwukrotnie wysokość zaliczki na podatek. Jeśli na skutek Polskiego Ładu musiałby odprowadzić do urzędu skarbowego wyższą zaliczkę, zastosuje zaliczkę niższą, liczoną według przepisów z 2021 r.

Rozporządzenie to odpowiedź ministerstwa finansów na sygnały, że wielu podatników otrzymało niższe wynagrodzenia. Resort zapewnia, że jeśli osoby na zleceniach dostali niższą pensję za styczeń to "niezwłocznie dostaną zwrot, w następnym miesiącu".

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

Wyrównanie wynagrodzenia

Rozporządzenie powinno spowodować, że zleceniobiorcy zarabiający do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie nie będą otrzymywać niższych pensji. Ci, którzy dostali jednak niższe wynagrodzenie mogą spodziewać się wyrównania.

Dziennik Gazeta Prawna uprzedza natomiast, że zleceniobiorca, który na zmianach nie straci, będzie musiał uregulować niedopłatę podatku na koniec roku. Takiej sytuacji mogą spodziewać się osoby zarabiające na zleceniach ponad 5,5 tys. zł brutto miesięcznie, a także łączący zlecenia z pracą na etacie.

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?

Zleceniobiorca ma prawo z nowego rozwiązania zrezygnować. "Podatniku, jeżeli nie chcesz żeby płatnik pobierał zaliczki na podatek według zasad z 2021 r., złóż płatnikowi, na piśmie, wniosek o nieprzedłużanie terminów pobrania i przekazania zaliczki. Wniosek nie ma wzoru urzędowego" - podaje w komunikacie Ministerstwo Finansów.

"Wniosek możesz złożyć płatnikowi, który nie odlicza kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (tj. pracodawcy, któremu nie złożyłeś PIT-2 oraz każdemu zleceniodawcy). Twój wniosek płatnik zastosuje najpóźniej od miesiąca następnego po jego otrzymaniu" - czytamy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze