Wyższe emerytury DLA KSIĘŻY! Zobacz, ile dostali od rządu [RAPORT]

2019-07-23 5:44
Biskupi, księża, duchowni, episkopat
Autor: Damian Klamka/East News

Kościół katolicki w Polsce ponownie z rekordowym wynikiem na Fundusz Kościelny. Według kontroli NIK w 2018 roku rząd na Kościół przeznaczył o niemal 20 milionów więcej niż rok wcześniej. Znaczna część tych pieniędzy to emerytury duchownych. Zobacz, ile księża dostali pieniędzy od państwa polskiego i jaka kwota z tej sumy przeznaczona została na emerytury duchownych.

Funkcjonujący na mocy ustawy z 1950 roku Fundusz Kościelny działa obecnie pod Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z założenia miał być on rekompensatą za majątki odebrane wspólnotom wyznaniowym. Jeszcze w 1990 roku polski rząd wypłacał kościołowi ok. 2,1 mln złotych. W 1998 było to już niecałe 30 mln złotych, a w 2017 niemal 160 milionów złotych. W ubiegłym roku padł rekord – ponad 176 mln złotych państwo polskie przeznaczyło na Fundusz Kościelny, czyli niemal 20 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Podatki Kościoła w Polsce. Księża płacą mniej niż emeryci!

Lwia część Funduszu to pieniądze przekazane do ZUS na opłacanie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego duchownych, czyli m.in. ich świadczenia emerytalne. Wyniosła ona 147,5 mln złotych, czyli o przeszło 3,5 mln złotych więcej niż w roku poprzednim. Warto jednak dodać, że z Funduszu Kościelnego finansowane są jedynie składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe czynnych misjonarzy i członków klasztorów kontemplacyjno-klauzurowych. W pozostałych przypadkach koszty w 20 proc. finansuje sam duchowny, a w 80 proc. fundusz.

Fundusz Kościelny jest częścią państwowych dotacji na wyznania religijne, mniejszości narodowe i mniejszości etniczne. W 2018 roku na ten cel przeznaczono prawie 200 mln złotych, a w 2017 roku 180 mln złotych. Oznacza to, że główna część wzrostu dotacji na te cele to właśnie stale rosnący Fundusz Kościelny.

Zakazany kult Santa Muerte. Dlaczego Watykan zabronił czcić Świętą Śmierć?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE