Ksiądz z Lublina rezygnuje z kapłaństwa. Mocny komentarz rzecznika kurii

i

Autor: pixabay.com/Senlay

Podatki Kościoła w Polsce. Księża płacą mniej niż emeryci!

2019-07-22 5:29

Kościół katolicki w Polsce uchodzi za uprzywilejowaną instytucję. Co roku budżet państwa Polskiego zasila fundusz kościelny milionami złotych. Ostatni, rekordowy zastrzyk gotówki dla Kościoła w naszym kraju wyniósł niemal 160 milionów złotych. Tymczasem księża nie tylko nieźle zarabiają, ale płacą tak niskie podatki, że przeciętny Polak może zzielenieć z zazdrości.

Wszyscy duchowni w Polsce, niezależnie, czy to księża katoliccy, popowie czy imamowie, muszą płacić podatki jak każdy inny. Jednak w przypadku kapłanów, rozliczenie odbywa się na zasadzie ryczałtu. Osobom duchownym urząd skarbowy ustala, na podstawie ustawy, kwotę kwartalnego podatku, która zależna jest od wielkości parafii. Dodatkowo księża czy rabinowie płacą też składki zdrowotne, o których informują skarbówkę w zeznaniu podatkowym PIT19A. Jednak za za pieniądze zebrane na tacę, z chrztu, kolędy czy ślubów już nie muszą się rozliczać. Jakie więc podatki płacą księża w Polsce?

PRZECZYTAJ TAKŻE: 500 plus - ruszyły nowe wypłaty! 40 mln złotych w dwa tygodnie

Proboszcz w 2019 roku zapłaci od 434 do 1559 złotych zryczałtowanego podatku kwartalnie (zależnie od wielkości parafii). Wikariusze zapłacą jeszcze mniej – od 131 do 503 złotych. Średnio więc, w ciągu roku, księża w Polsce zapłacą 2624 złotych podatku, czyli nieco ponad 219 złotych miesięcznie (a wikariusz niecałe 44 złote)! Jak to ma się do przeciętnego pracującego Polaka i emeryta?

Otóż nasze średnie zarobki w 2019 roku wyniosą ok. 5000 złotych brutto, a emerytury to 2500 złotych brutto. Pracujący w ciągu roku zarobi więc ok. 60 tys. złotych. Od tego musi zapłacić 18 proc. podatku, jednak może odliczyć kwotę zmniejszającą podatek. Faktycznie więc za 2019 rok przeciętny Polak zapłaci 9660 złotych podatku, co w skali miesiąca daje 805 złotych, czyli nieco mniej niż 1/3 tego, co przeciętny ksiądz zapłaci za cały rok! Statystyczny emeryt zaś w ciągu roku otrzyma świadczenie w wysokości 30 tys. złotych i z tego zapłaci ponad 5208 złotych podatku, czyli dwa razy więcej od statystycznego księdza, czy też zaledwie 1000 złotych mniej od najwyższych hierarchów Kościoła! Zauważmy jednak, że większość księży nie płaci tego najwyższego, kwartalnego podatku, więc średnia roczna podatku będzie dużo niższa niż 2000 złotych - według danych GUS za 2018 rok, przeciętna parafia w Polsce (jest ich ok. 10 tys.) będzie liczyć 3500 parafian, a to właśnie od liczby wiernych zależy wysokość podatku księży. Dodatkowo osoby nie będące duchownymi rozliczają się ze wszystkich otrzymanych pieniędzy, podczas gdy ksiądz może powiedzieć po prostu „bóg zapłać”.

Najnowsze