Głównym celem rehabilitacji prowadzonej w KRUS jest zapobieganie niepełnosprawności lub ograniczenie jej do poziomu umożliwiającego rolnikom dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy w gospodarstwie już utraciły - jej przywrócenie, o ile tylko jest to możliwe, w wyniku leczenia i rehabilitacji.
Jednak program rehabilitacji nie jest adresowany do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Jeśli chcesz z niego skorzystać, musisz spełniać określone wymogi.
Dla kogo rehabilitacja
Z programu rehabilitacji leczniczej realizowanej za pośrednictwem KRUS możesz skorzystać, jeśli: Musisz jednak spełniać określone kryteria dotyczące wieku i zasad podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. W związku z tym na turnusy rehabilitacyjne możesz być skierowany pod warunkiem, że nie ukończyłaś 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna i) oraz spełniasz jeden z następujących warunków: Jak często możesz korzystać
KRUS może cię skierować na rehabilitację leczniczą: Kto ma pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą Kto ci da skierowanie
Aby skorzystać z programu rehabilitacji, przede wszystkim musisz postarać się o wniosek o potrzebie rehabilitacji wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie. Może go wystawić każdy lekarz uprawniony do prowadzenia praktyki lekarskiej, a w szczególności lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz wnioskujący o potrzebie rehabilitacji wypełnia wniosek wg wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia dla celów leczenia uzdrowiskowego na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jeśli starasz się o rentę rolniczą lub o przedłużenie zasiłku chorobowego (świadczenie rehabilitacyjne), wniosek o potrzebie rehabilitacji wystawiają m.in. lekarze rzeczoznawcy i komisje lekarskie KRUS. Ich ustalenie w sprawie skierowania na rehabilitację leczniczą jest częścią orzeczenia i stanowi wniosek o potrzebie takiej rehabilitacji.
Złóż wniosek
Gdy twój lekarz wystawi wniosek o rehabilitację leczniczą, musisz złożyć go (osobiście lub wysłać pocztą) we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS. Wypełniony wniosek zachowuje swą ważność przez 6 miesięcy. Do wniosku muszą być dołączone niezbędne badania, zlecone przez lekarza. Twój wniosek zostanie zarejestrowany, sprawdzony pod względem formalnym i oceniony merytorycznie.
Na podstawie tego wniosku lekarz regionalny inspektor orzecznictwa lekarskiego KRUS orzeka o potrzebie rehabilitacji leczniczej i wystawia skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego. Jeśli zgadzasz się na proponowany termin i miejsce rehabilitacji, odbierasz skierowanie na turnus rehabilitacyjny.
Co zapewnia KRUS
Z rehabilitacji leczniczej KRUS warto skorzystać, tym bardziej, że pobyt na 21-dniowym turnusie jest bezpłatny. Nie płacisz też za badania diagnostyczne i wystawienie wniosku. Dodatkowo zakład rehabilitacji leczniczej zwraca ci koszt dojazdu do placówki rehabilitacyjnej najtańszym, dostępnym publicznym środkiem transportu zbiorowego w cenie biletu osobowej komunikacji kolejowej II klasy lub autobusowej komunikacji zwykłej
Uwaga!
Skorzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia cię prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Rehabilitacja to moja ostatnia szansa Adam Kawka (54 l.) z Białogardu (Zachodniopomorskie):
- Przez lata prowadziłem własne gospodarstwo rolne, ale niestety uległem poważnemu wypadkowi samochodowemu. Połamane nogi i roztrzaskana ręka nie pozwalają mi do dzisiaj wrócić do pracy na roli. Zgłosiłem się do KRUS z prośbą o możliwość wyjazdu na turnus rehabilitacyjny. To moja ostatnia szansa na powrót do pracy i normalnego życia.