kwarantanna

i

Autor: pixabay.pl

Kwarantanna dla domowników chorego na COVID-19. Nowe zasady ważne dla pracowników i pracodawców

2020-11-03 13:58

Od dzisiaj każdy, kto mieszka z osobą zarażoną koronawirusem, z automatu objęty jest kwarantanną. Jednocześnie taka osoba nie musi uzyskać decyzji o skierowaniu na kwarantannę przez organ inspekcji sanitarnej. Zobacz, ile czasu trwa kwarantanna i jakie są jej zasady.

W poniedziałkowy wieczór opublikowano najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia "rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Pismo z 2 listopada dotyczy przede wszystkim kwarantanny i wprowadza kilka zmian, o których już w piątek mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jakie są nowe zasady? Zgodnie z rozporządzeniem "osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca" automatycznie, bez decyzji sanepidu, trafia na kwarantannę.

ZOBACZ TEŻ: Ile pieniędzy potrzebujemy, żeby czuć się bezpiecznie

Ile czasu trwa kwarantanna? Zgodnie z rozporządzeniem kwarantanna osoby mieszkającej z osobą zakażoną COVID-19 powinna trwać do siedmiu dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Oznacza to, że izolacja może trwać około 17 dni. Jest to kwarantanna automatyczna, przez co sanepid nie będzie już wydawał oficjalnych decyzji. Jednocześnie w poniedziałkowej noweli rozporządzenia zapisano, że osoby wykonujące zawód medyczny nie mają obowiązku poddania się kwarantannie.

W rozporządzeniu znalazły się także regulacje dotyczące zasiłku opiekuńczego. Osoba ubiegająca się o takie świadczenie powinna złożyć wniosek, w którym poinformuje, że musi opiekować się dzieckiem lub członkiem rodziny skierowanym na kwarantannę. Oświadczenie powinno zawierać odpowiednie dane oraz podpis ubezpieczonego. "Pracodawca albo podmiot obowiązany (...), może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu" - czytamy w rozporządzeniu.

SPRAWDŹ TAKŻE: Restauracje i bary zamknięte do odwołania

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany