ZUS upraszcza procedury

i

Autor: Stanisław Kowalczuk

Lawina wniosków o emeryturę do ZUS. Podano najnowsze dane

2017-12-20 19:03

Wiemy, ile osób uprawnionych do uzyskania świadczenia emerytalnego złożyło wniosek o przyznanie emerytury w tym roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał najnowsze dane. Wynika z nich, że od czasu obniżenia wieku emerytalnego jest osób pobierających świadczenie emerytalne będzie więcej aż o 379 tys.

Wniosek o przyznanie emerytury złożyło jednak więcej osób, bo ok. 432 tys. Odrzucono aż 53 tys. wniosków o przyznanie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 40 proc. wniosków złożyły osoby aktywne zawodowo. Prof. Gertruda Uścińska, prezes instytucji w środę przedstawiła dane z których wynika, że w okresie od 1 września do 16 grudnia do ZUS-u wydano 379 tys. 208 decyzji. Prezes dodała także, że 32 proc. emerytów to osoby, które już pobierają świadczenia z ZUS (emeryturę, rentę lub świadczenia przedemerytalne), 7 proc. to zarejestrowani w urzędzie pracy, a 13 proc. wniosków pochodzi od zarejestrowanych osób i nie pracujących.

Polecamy: Masz dług w ZUS? Od stycznia możesz stracić ubezpieczenie chorobowe

Powodem odrzucenia aż 53 tys. wniosków miało być m.in. za wczesne złożenie wniosku o przyznanie emerytury lub brak decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy. Według wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Marcina Zielenieckiego „część ubezpieczonych miała potraktować obniżenie wieku emerytalnego jako okazję, aby przetestować czy spełniają one warunki nabycia prawa do emerytury albo by dowiedzieć się, jaka byłaby wysokość ich potencjalnego świadczenia.

 

Źródło: /PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze