Ubezpieczyciel pokryje koszty prywatnego leczenia

i

Autor: Shutterstock Ubezpieczyciel pokryje koszty prywatnego leczenia

Masz dług w ZUS? Od stycznia możesz stracić ubezpieczenie chorobowe

2017-09-18 18:48

Od 1 stycznia 2018 roku każdy, kto posiada zaległości w płatnościach składek na ZUS, musi się liczyć z tym, że opłacane składki na ubezpieczenie w pierwszej kolejności będą pokrywać dług. Oznacza to, że jednocześnie dłużnicy w ZUS nie będą w pełni opłacać swoich składek, co wiąże się z utratą ubezpieczenia chorobowego - przypomina rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dłużnicy w ZUS stracą ubezpieczenie?
- Ich wpłata w pierwszej kolejności pokryje zaległości wraz z odsetkami, a dopiero później bieżące składki. Oznacza to, że nie wystarczy środków na bieżące ubezpieczenie chorobowe. Tym samym taki dłużnik może nie być objęty ubezpieczeniem chorobowym - dodaje rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

Sprawdź koniecznie: Polacy szturmują ZUS. Jak wypełnić wniosek o emeryturę? [KROK PO KROKU]

Jak przypomina "Business Insider Polska", od nowego roku przedsiębiorcy będą wykonywali tylko jeden przelew na łączną kwotę wszystkich składek, jakie są zobowiązane odprowadzać firmy. Będzie więc jeden przelew łącznie na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, fundusz pracy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych czy fundusz emerytur pomostowych. Wpłacane składki w pierwszej kolejności będą pokrywać zadłużenie wobec ZUS.

Jest jednak ratunek dla zadłużonych w ZUS. Dłużnicy mogą liczyć na rozłożenie długu na raty, a także na pomoc doradcy do spraw ulg i umorzeń.

Czytaj też: 100 mln złotych z budżetu pójdzie na podwyżki w ZUS

Zobacz również: Co grozi za niepłacenie składek ZUS

 

Źródło: "Business Insider Polska"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany