szkoła

i

Autor: pexels

Zmiana dla nauczycieli

Legalne korepetycje z niższym podatkiem, ale bez kosztów uzyskania przychodu

2022-09-06 11:59

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego powraca temat korepetycji. Zgodnie z rozporządzeniem nauczyciel może założyć własny biznes korepetytorski i rozliczać się ryczałtem według stawki 8,5 procent.

Zmiany dla nauczycieli-korepetytorów

Wraz z początkiem roku szkolnego, wzrasta zapotrzebowanie na usługi korepetytorskie. Urząd Skarbowy wyraża zgodę na to, by nauczyciel mógł założyć działalność gospodarczą i wybrać rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka wynosi 8,5 procent. Do tego dochodzi stała kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne. - informuje "Rzeczpospolita".

Jako przykład oraz potwierdzenie "Rzeczpospolita" podaje najnowszą interpretację w sprawie podatniczki, która prowadzi działalność gospodarczą zakwalifikowaną pod PKD 85.59.B jako "Pozostałe formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Grupowanie to obejmuje m.in. korepetycje, w tym z języków obcych.Aktualnie rozlicza się według zasad ogólnych. Od 2023 roku planuje jednak przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie posiada wykształcenia pedagogicznego oraz nie  planuje zatrudniać pracowników.

Pieniądze to nie wszystko Alicja Defratyka

Ryczałt. Od czego zależy wysokość stawki oraz możliwość opłacania?

"Rzeczpospolita" informuje, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej udzielił pozytywnej odpowiedzi w kwestii rozliczenia się zgodnie ze stawką 8,5 proc. przez wyżej wspomnianą podatniczkę. Przypomniał, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu z działalności gospodarczej zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych usług.

Podstawą do zakwalifikowania przychodów do odpowiedniej stawki jest określenie dla danej działalności symbolu PKWiU (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług). Jeśli podatnik ma trudności w ustaleniu PKWiU, może wystąpić o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego - przytacza "Rzeczpospolita".

Rozliczenie usług edukacyjnych

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał również o że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy ryczałtowej stawka od świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85) wynosi 8,5 proc. przychodów. Od początku 2022 r. rozliczenie usług edukacyjnych według stawki 8,5 proc. nie jest uzależnione od tego, czy usługi te są wykonywane (czy też nie) w ramach wolnego zawodu - informuje "Rz".

"Przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.59.19.0 (Usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane) mogą być opodatkowane 8,5 proc. stawką ryczałtu" - stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej cytowany przez ''Rz".

Interpretacja będzie chroniła podatniczkę wyłącznie w przypadku gdy poprawnie oznaczy PKWiU.

Rozliczenie ryczałtem. Zalety i wady

Główną zaletą rozliczenia ryczałtem jest określona kwotowo składka zdrowotna.

  • Przychody poniżej 60 000 zł - składka miesięczna wynosi 336 zł
  • Przychody między 60 000 zł a 300 000 zł - składka miesięczna wynosi 560 zł
  • Przychody powyżej 300 000 zł - składka miesięczna wynosi 1 008 zł

Brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów jest znaczącą wadą tego rozwiązania. Taka forma opodatkowania nie jest opłacalna dla osób ponoszących wysokie koszty np. wynajmują biura bądź zatrudniają pracowników.

Sonda
Czy twoje dziecko uczęszcza na korepetycje?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze