Nie pomogły podwyżki, nauczyciele odchodzą z zawodu. Nawet Nauczyciel Roku zrezygnował

2022-06-23 12:29
Szkoła
Autor: Pixabay.com/Wokandapix (Pixabay License) nauczyciel masowo odchodzą z pracy

Podwyżki pensji od maja 2022 to za mało, żeby zatrzymać nauczycieli w szkołach. Dyrektorzy w całej Polsce szukają pedagogów na 12,8 tys. miejsc pracy - podaje wyborcza.pl. Ze swojej szkoły odchodzi Nauczyciel Roku, a jedna z warszawskich podstawówek straci aż 15 proc. kadry pedagogów.

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, przeciętne wynagrodzenie nauczycieli wzrosło zaledwie o 4,4 proc. przy dwucyfrowej inflacji. Związek Nauczycielstwa Polskiego domagał się w tym roku podwyżki dla nauczycieli w wysokości 20 proc. Według ZNP podwyżka 4,4 proc. oznacza, że średnioroczny wzrost wynagrodzeń wyniesie zaledwie 2,93 proc., a wynagrodzenie nauczycieli realnie spadnie w 2022 r. o 7,87 proc. 

Nauczyciele masowo odchodzą z pracy

Nic więc dziwnego, że słabo opłacani nauczyciele odchodzą z pracy. Nauczyciel stażysta dostaje wynagrodzenie w okolicach płacy minimalnej, ok. 3 tys. brutto. Jak podaje portal wyborcza.pl - ze szkoły podstawowej na warszawskim Ursynowie 23 ze 150 nauczycieli złożyło wypowiedzenia. To 15 proc. kadry tej jednej z największych warszawskich podstawówek. Od września może zabraknąć im geografa, historyka, matematyka, anglisty czy nauczyciela od edukacji wczesnoszkolnej. Jak mówi portalowi jedna z nauczycielek:

- Wcale się nie dziwię tym, którzy odchodzą. Koleżanka zarabia 3,2 tys. zł na rękę. Miała kredyt 1,7 tys., przez inflację wzrósł do 2,9 tys. zł - mówi. I przypomina, że w maju nauczyciele otrzymali od rządu 4,4-proc. podwyżkę. Przy 12-proc. inflacji. - Idą do korporacji, kto może, to na emeryturę, wielu rezygnuje całkowicie z pracy w oświacie - dodaje nauczycielka.

Ile zarabiają nauczyciele?

Nowe stawki obowiązują od 1 maja 2022. Ministerstwo Edukacji i Nauki zrównało najniższe nauczycielskie wynagrodzenie z płaca minimalną (to 3010 zł brutto). Stawki zasadnicze dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym wzrosły o 130-178 zł brutto, w zależności od stopnia awansu zawodowego. Wysokość wynagrodzenia zależy od stopnia zatrudnienia, a dodatkowo może je zwiększać wyższy poziom wykształcenia. Najliczniejszą grupę wśród nauczycieli (95 proc.) stanowią pracownicy oświaty z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym.

Zobacz w galerii, le zarabiają nauczyciele po podwyżce

Szkoły szukają nauczycieli

 Jak podaje portal wyborcza.pl - W banku ofert mazowieckiego kuratorium oświaty 21 czerwca było trochę ponad 3 tys. wakatów. To najwięcej w całej Polsce. Na drugim miejscu jest Małopolska - 1591 wakatów, na trzecim Śląsk - 1422 i Dolny Śląsk - 1357. Po zsumowaniu wszystkich województw wychodzi, że w całej Polsce dyrektorzy poszukują nauczycieli na 12,8 tys. stanowisk.

Zobacz też: Odklejone słowa Tomasza Rzymkowskiego o nauczycielach! „Znam takich, co zarabiają 11 tys.”

 Związek Nauczycielstwa Polskiego zrobił ankietę w swoich okręgach. Pytał, kto odchodzi na emeryturę i świadczenia kompensacyjne. Dostał odpowiedzi jedynie z czterech okręgów. - Zadeklarowało się ponad 2 tys. osób. Ponad 400 w województwie śląskim, a w lubelskim - ponad 800 - mówił na  konferencji 21.06.prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Nauczyciel Roku też rezygnuje z pracy

W tym roku ze szkoły publicznej rezygnuje też Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz. Odchodzi z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, a razem z nim sześć innych osób.  Mówi dla wyborcza.pl - "Ja, niestety, nie odnajduję się w nowym modelu zarządzania szkołą i mam zupełnie inną jej wizję. Uważam, że pewnych granic się nie przekracza, a jeśli się to robi, to trzeba mieć świadomość tego, że skończyły się czasy, w których nauczyciele siedzą cicho i nic nie powiedzą "- dodaje Martynowicz.

Kongres 590 - Grzegorz Piechowiak, Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Sonda
Czy nauczyciele powinni więcej zarabiać?

Nie tylko nauczyciele się buntują. Masowo z Polski uciekają również lekarze. Posłuchaj podcastu Super TEMAT.

Listen to "Lekarze masowo chcą wyjeżdżać z Polski. Czy za kilka lat będzie miał nas kto leczyć?" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze